Anaokulu Seçiminde Anne ve Babalara Öneriler

Anaokulu Seçiminde Anne ve Babalara Öneriler

Günümüzde yavrularımızın evlerinden ilk kez ayrılıp dış dünya ile kendi başına kalacağı okul öncesi eğitim döneminin önemi hemen herkes tarafından büyük kabul görmektedir.

Bu nedenle 2-6 yaş arası çocukları olan anne babalar onlar için en doğru kurumu seçmeyi amaçlar. Bu seçim sırasında öncelikle anne babanın anaokulu konusunda eklentilerini önem sırasına göre belirlemesi gerekmektedir. Bunu yaparken yavrularını çok iyi tanımaları elbette çok önemlidir.

Herkesin beklentisi farklı olsa da seçtiğiniz anaokulunda olmazsa olmazlarınız güvenlik, hijyen, sağlıklı beslenme, eğitim kadrosunun yetkinliği, fiziksel koşullar mutlaka değerlendirme listenizin en üst sıralarında yer almalıdır. Ziyaret edeceğiniz okullarda daha önce yaşanmış büyük olumsuzluklar olup olmadığını da mutlaka araştırmalısınız.

Ziyaretlerinizi önceden randevu alarak ve kafanızdaki soruları not edip bu sorulara yeterli zaman ayırabileceğiniz tarihlerde yapmanızı öneriyoruz.

Okulların eğitim kadroları, sanat ve spora ayırdıkları zaman, eğitim anlayışları içerisinde çocuklardaki merak duygusunu uyandıracak etkinliklere verdikleri önem de dikkate almanız gereken konular arasında olmalıdır.

Öncelikle okul seçimi için yapacağınız ziyaretlerde başlangıçta yanınızda çocuğunuz olmadan anne baba olarak yalnız gidip ilk görüşmelerinizi yapmanızı öneririz. Listenizdeki ziyaretleri tamamladıktan sonra bu okullar arasında size en uygun olduğunu düşündüğünüz iki okulu belirleyip, son karar aşamasında önceden randevu alarak çocuğunuz ile bu okulları ziyaret ederek karar verme noktasında yavrunuzu da sürece dâhil edebilirsiniz.

Böylece çocuğunuz pek çok anaokulunu gezmemiş, sizin listenizden eleyeceğiniz bir okuldaki her hangi bir oyuncaktan etkilenip oraya gitmek istediği yolunda bir taleple karşınıza gelmeyecektir. Bu yaş çocuklarına iki den fazla seçenek sunulduğu takdirde onu kafa karışıklığına, kararsızlığa yönlendireceğimizi unutmamalıyız.

Sevgili anne ve babalar, sizin koşullarınıza ve beklentilerinize en uygun iki okul arasında yapacağınız seçim aşamasına yavrunuzu da dâhil ettiğiniz de ona kararlarınıza katılma sürecin de söz hakkı vermiş olduğunuz gibi mutlu olacağı okulu seçmenin sevincini de yaşatmış olacaksınız.

Hem zaten aile olmak ta böyle bir şey değil mi?

Aile bireylerinin daha mutlu ve güzel günler için birlikte kararlar alıp, birlikte uygulayabilmeleri.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.