Anne Olmak İçin Geç Kalmayın!

Anne Olmak İçin Geç Kalmayın!
Kadınlar için ideal üreme yaşı 18-25 arasıdır. Ancak, modern toplumlarda evlenme yaşı ve buna bağlı olarak gebelik yaşı giderek gecikmektedir. Günümüzde, özellikle kadınların iş hayatında aktif rol almasının artışıyla birlikte, doğurganlıklarını ertelemeleri söz konusudur. İleri yaşta bebek doğuran, özellikle ilk bebek için 30’lu yaşlarını bekleyen pek çok kadın mevcuttur. Tıptaki gelişmelere paralel olarak gebelik takibindeki gelişmeler de ileri yaş gebeliklerini teşvik eder bir hal almıştır. İleri yaş da anne olmak isteyip normal yollarla anne olamayan kadınlar,çareyi tüp bebekte aramaktadır.Ortalama 35 yaştan sonra yumurta sayılarının azalması veya yumurtaların kalitesinin bozulması nedeniyle tüp bebekte de gebelik oranları düşmektedir. Bu nedenle bayanlara gebeliği geciktirmemeyi yani özellikle 35 yaş öncesi ilk gebeliklerini düşünmelerini öneriyoruz.
Kısırlık Nereye Gidiyor?
Avrupa Birliği’nin en son hazırladığı raporu, doğal yollarla üremenin 2050 yılının sonlarında % 90 oranında azalacağını öngörmektedir. Bu durum, bizce gelecekteki çiftlerin önemsemesi gereken ve hiç küçümsenmeyecek bir rakamdır.
Kısırlaşmadaki en önemli göstergelerden birisi, sperm sayısındaki azalmadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün son yayınladığı rapora göre erkeklerde ortalama sperm sayısı, 100 yıl önce 100-120 milyonken artık 15 milyona kadar düşmüştür. Bu düşüşün en önemli nedeni, insanı modern yaşamla buluşturan teknolojik gelişmeler, sanayileşmedeki artışa bağlı ağır metallerin alımı, hava, su, çevre kirliliği, beslenme, obezite, sigara ve alkol tüketimindeki artış olarak gösterilmektedir.
Kısırlaşmadaki artışa neden olan diğer bir faktör de, kadınların modern toplum düzenine ayak uydurarak iş ve kariyer telaşı ile doğurganlıklarını ertelemeleridir. Bu da beraberinde yumurta yaşlanmasını ve genetik hasarda artışı getirmektedir. Bilimsel verilere göre 35 yaş sonrasında tüp bebek yapılsa dahi gebelik oranları, yüzde 30’ların altına düşmektedir.
2014 ABD “35 Yaş Üstü Verileri”
“Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü” tarafından yapılan yeni klinik deneme çalışmaları, bebek sahibi olmak isteyen ama hamile kalamayan orta yaştaki çiftlerin diğer tedavi yöntemlerini atlayarak doğrudan tüp bebek denemeleri gerektiğini kanıtladı. Bu çalışma, Boston’daki iki kısırlık merkezinde tedavi gören ve açıklanamayan kısırlık sorunu olan orta yaştaki 154 çift üzerinde yapıldı. Bu deneysel çalışma ile varılan sonuç, 38 yaş ve üzeri kadınların tüp bebek yoluyla ilk iki deneme sonrası hamile kalma olasılıklarının diğer tedavilere göre beş katı daha yüksek olduğunu gösterdi.
İleri Yaş Tüp Bebek Tedavisi
İleri anne yaşı dendiğinde 35 yaş ve üzerinde olan anne adayları anlaşılmaktadır. Bu yaş grubunda zaman gerçekten kritik önem taşımaktadır. En kısa sürede en etkili tedaviye geçmek izlenecek en doğru yoldur. Doktorların, bebek isteyen ileri yaş anne adayının vakit kaybetmesine izin vermemesi gerekir. Yaş ile birlikte kadının gebe kalma potansiyeli de azalmaya başlar. 40’lı yaşlarda gebe kalma olasılığı %50 civarında azalır. Gebelik olsa bile, düşük riski de %30 civarındadır.Doğal yöntemlerle gebe kalma şansının azalmasına rağmen infertilite tedavisi ile bu şans %10 kadar arttırılabilir. Bu tedavide önemli olan yumurtalıkların rezervidir. 46 yaş üzerindeki kadınların tedaviye cevap vermeleri çok zor olduğundan, Tüp Bebek uygulamasını önermiyoruz. Tüp bebek yönteminin başarıya ulaşması için kadının yaşı,kadının yumurtalıklarındaki yumurta kalitesi,sayısı büyük önem taşımaktadır. Yumurta sayısı(rezerv) azalması veya kalitesinin bozulması bazı durumlarda daha erken yaşta, olabilmektedir.Bu yüzdendir ki “Anne Olmak İçin Geç Kalmayınız”…
Op. Dr. Tolga Ecemiş
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.