Annenin Günlüğü

Annenin Günlüğü

Geçen onca olumsuz deneyimden sonra hamile olduğumu öğrendiğim de pek çok annenin yaşadığı duygularla tanışmıştım. Ancak riskli gebelik grubundaydım ve amniosentez testi yapılana dek hamileliğim ile ilgili endişeler devam edecekti ne yazık ki. Testi yaptırıp sonucun da olumlu gelmesi ile ben artık gerçek bir hamile olduğuma inanmıştım. O güne kadar ertelediğim kararımı hemen hayata geçirdim.

Günlük tutacaktım. Hamileliğime ait tüm duygularımı oğlumla paylaşacak yetişkinliğinde de bu defteri ona teslim edecektim.

Canım oğlum diye başlayan günlük yazılarımda o gün yaşadıklarımı, onu beklerken neler hissettiğimİ, babasının onunla ilgili duygularını anlattım. Kontrollerim sırasında ortaya çıkan gebelik diyabetimden tedavi sürecine, onun için yaptığımız alışverişler sırasındaki mutluluk gözyaşlarımızdan söz ettim. Kimi zaman yalnızlığımı, kimi zaman mutluluğumuzu paylaştım. İstedim ki o ileriki yıllarda anne ve babasını özlediğinde bu defter onu ne kadar sevdiğimizi bizim için ne kadar değerli olduğunu ona bir kez daha anımsatsın. Sözcüklere sarılsın ihtiyaç duyduğunda. Her yazının sonunda onu sevdiğini söyleyen annesi olduğunu unutmasın. O içimde yaşama hazırlanırken, babasının ona söylediklerini unutmasın, babasının sesi ile nasıl rahatlayıp sakinleştiğini anımsasın.

Günlüğümde bunların dışında doğum öncesi ve doğum sonrası kontrollerimiz, aşıları, anne sütünden katı gıdaya geçtiği tarihler, hastalıkları hepsi bu deftere kaydedildi. Ona ileriki yıllarda ilk yaşlarındaki tüm sağlık bilgilerinin kayıtlı dolduğu bir belge görevini de üstlendi günlük.

İlk doğum günü heyecanımız, anaokuluna ilk başladığı gün, hepsi sevgimi anlatan sözcüklerle kayda geçti.

İyi ki bu günlüğü tutmuşum diyorum. İyi ki o anlık duyguları unutmama izin vermemişim. Sayfaları çevirdiğim de aynı heyecanı, aynı coşkuyu şimdi dudaklarımdaki gülümseme ile hissetmenin tarif edlemez mutluluğunu yaşıyorum. Gerçi bazen abartıp içtiği balık çorbasının tarifini bile yazmışım ama o da anneliğin coşkusu olarak hoş görülür sanırım.

Umut’un Annesi İlkiz Taşdelen

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.