Babalara Öneriler…

Babalara Öneriler…

Çocuk gelişiminde baba figürü en az anne kadar önemli. Babaların, sadece çocuklarının maddi ihtiyaçlarını değil, psikolojik ve ruhsal ihtiyaçlarını da karşılaması, çocuk gelişiminin önemli bir parçası. Artık, dinleyen ve anlayan baba olmak, kızan ve uzak duran babalara göre çok daha etkili. Baba olmanın değişen ve geçerli yeni tanımı bu.

Çocukların babaları ile iletişimlerindeki en hassas konu ise; çocuğun korkarak, saklama ve yalan söyleme yoluna girmeden, babasıyla paylaşımcı, dürüst ve cesur ilişki kurabilmesini sağlamak. Bu ilişkinin temelini ise; babalar, bebeklikten itibaren çocuklarıyla doğru, olumlu ve destekleyici iletişim kurarak oluşturabilirler.

Eğer çocuk babasıyla paylaşım içine giremezse, baba figürünün yerine koyacağı başka bir kişi seçebilir. Büyük ihtimalle de bu kişi, aileden bir akraba olacaktır. Seçilen kişi kim olursa olsun, genellikle çocuk için “eksik” kalacağını söyleyebiliriz. Ayrıca bu durumun, çocuğun, ailesi içindeki yetiştirilme disipliniyle çatışma yaratabileceğini de belirtebiliriz. Farklı doğrular, farklı biçimlerde çocuğa aktarılabilir. Bunun sonucunda da, arada kalmış, doğruları zihninde oturtamamış bir çocuk modeliyle karşı karşıya kalınabilir. Bu durum çocuk için daha çok hata demek. O nedenle, bu ilişki biçimi çocuk için “iyi” ve “olumlu” olmayacaktır.

Babalar, çocuklarının anne karnındaki var oluşlarından itibaren varlıklarını hissettirmeli. Çocuklar, baba sevgisini bol bol tatmalı ve her zaman yanı başlarındaki babalarının desteğini hep hissetmeliler.

Her çocuğun ihtiyacı, baba sevgisinin sonsuz olduğunu hissetmek! Hissettirebilmeniz dileğiyle…

Sevgiyle kalın…

Ülkü YILMAZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.