Bebeklerde  Gaz Sancısı Önlenebilir mi?

Bebeklerde  Gaz Sancısı Önlenebilir mi?

Yenidoğan bebeklerde ilk 4 ay boyunca anne babaların yaşadığı en büyük sorunların başında bebeklerin gaz sancısı çekmeleri ve gazlarını çıkaramamaları gelmektedir. Yeni anne-babaların yaklaşık %20’lik bölümü bebeğin sebepsiz ağlamalarından dolayı doktora başvurmaktadır. Gaz sancısını yenmek için gerek ilaç tedavisi gerekse gazın çıkarılmasına yönelik bazı uygulamalar varsa da belki de en iyi çözüm sorunu önlemeye ya da en aza indirmeye dönük tedbirlerden geçmektedir. Aşağıdaki faktörlere dikkat etmeniz durumunda sorunu başlamadan yok edebilme olasılığı bulunmaktadır:

  • Emziren anne beslenmesine özen göstermelidir. Sigara, kahve, çay, çikolata, baharatlı yiyecekler, annenin sindirim sorunu yaşadığı besinler, kuru bakliyat, kabuklu deniz ürünleri, turunçgiller, lahana, brokoli, bezelye gibi yiyecekler gaz problemine neden olabilir bu yüzden dikkatli tüketilmelidir.
  • Bebekler emzirilirken dik pozisyonda emzirilmelidir.
  • Bebekler yeterli miktarda emzirilmeli az veya çok beslemekten kaçınılmalıdır.
  • Beslenme sonrası sırtı sıvazlayarak dik pozisyonda ya da parmak uçları ile hafif sırta vurarak gazı çıkarılmalıdır.
  • Bebek memede çok uzun süre tutulmamalıdır.
  • Biberonla beslerken bebeğin hava yutmadığından emin olunmalı, uygun biberon seçilmelidir. Biberon deliği bebeğin aylık gelişimine uygun Çok hızlı akmamalı ya da emerken bebeği zorlamamalıdır. Eğer gaz ve kabızlık yakınması var ise mama değişikliği yapılabilir. Mama miktarı bebeğin ihtiyacına uygun olmalıdır.
  • Besin alerjisi açısından aile öyküsü olan bebeklerde cilt sorunları, kusma, iştahsızlık, kanlı dışkılama, kilo alamama gibi yakınmalarda varsa süt alerjisi olabileceği unutulmamalıdır. Annenin beslenmesinden süt ürünlerini çıkardığında bu durum düzelecektir.

Mukaddes Gürbüz Çetinkaya
Bebek Hemşiresi

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.