Benim Penceremden

Benim Penceremden

Merhaba Sevgili Okurlar,

Benim yapmaya çalıştığım, insanlara her gecenin bir sabahı olduğunu bildiklerini hatırlatmak…

Her kadının yaşamında unutulmaz izler bırakan hamilelik dönemindesiniz. Bir bebek dünyaya getirme kararını eşiniz veya partnerinizle birlikte mi aldınız, yoksa tek başınıza her şeyi ben göğüsleyebilirim deyip yola mı çıktınız veya yolunuza mı devam etmektesiniz bilmiyorum.

Kafamın içinde sayısız olasılıklar dans etmekte. Sözgelimi;
Siz bekar, erkek bekar, hamile kaldınız, siz bebeği istiyorsunuz, o sizi kürtaja zorluyor.
Siz bekar, erkek bekar, hamile kaldınız, siz bebeği istemiyorsunuz, o sizi bebeği doğurmaya zorluyor.
Siz bekar, erkek başkasıyla evli.
Siz evli, erkek bekar, ikiniz de başkalarıyla evlisiniz ve evlilik dışı bir bebek söz konusu, ve yine biri ister, öteki istemez, veya ikisi de ister ama evlilik sürecinde başkasından dünyaya gelecek bebeğin yasal konumu, soyadı, vs. nasıl olabilir, beyninizi kemirir durur.

Tabii yukarıda ilk etapta sıraladıklarımın dışında, hamilelikle yakından ilgili pek çok başka konular var. Sıra geldikçe hepsine değineceğim.

Böyle muhtemel olasılıkları neden sıralıyorum? Bu mucizevi döneminizde toz pembe gözlükler kadar, tüneldeki karanlık da sizi tedirgin edebilir.

Peki ben bunları kim olarak yazıyorum?

Bir ömür buraya sığmaz tabii… Şimdilik kısa açıklamalarımla yetinelim; sonra zamanı geldikçe eklemeler yaparım. Almanya’da 40 yılımı tamamladım. Bunun ilk 19 yılı orta dereceli okullarda ve iki ayrı üniversitede Türkçe-Almanca karşılaştırmalı dil ve gramer çalışmalarıyla geçti.

Sonra 5-6 yıl psikoloji ve psikoterapi (eş, aile, birey) alanında fakültede, özel enstitülerde uzmanlaşma eğitimi almanın akabinde değişik kurumlarda, değişik ve ağır diyebileceğim vakalara destek vermeye çalıştım.

6-16 yaş arası kız ve erkek çocuklarına yapılan cinsel tacizden tutun da, intihara teşebbüs edenler ama hayatta kalanlar, intihar ile yaşamını yitirenlerin geride kalan yakınları, takıntılarla yaşamlarını zorlaştıranlar, şiddete uğrayan, yıllarca hapsedilen kadınlar, erkek iken ameliyatla kadın olanlar, kadın olarak evlenmiş iken eşinden ayrılıp lezbiyen olan kadınlar veya onların boşandıkları erkek eşleri, tedavi görmesine rağmen hamile kalamayan kadınlar, evlat edinemeyenler, hamile iken eşi veya kendisi hapse düşenler. Uyuşturucu bağımlısı hamile hanımlar vs… Daha eklemediğim, sayamadığım örnekler. Gördüğünüz gibi hizmet yelpazemiz hayli geniş bir alanı kapsıyor.

Benim yapmaya çalıştığım; yaşı, cinsiyeti, eğitimi, konumu, uyruğu ne olursa olsun insanlara her gecenin bir sabahı olduğunu bildiklerini hatırlatmak; kendi güçlerini, kapasitelerinin neleri başarmalarını sağladığını göstermek ve yaşadıkları kriz içinde bulabildikleri çözüm seçeneklerinin kendi durumlarına en uygun olanını seçmelerini sağlamak ve uygulamaya geçirmeleri doğrultusunda yüreklendirmek.

Kim bilir sizler de sevinçten, kaygıdan, korkudan dokuz doğuruyorsunuzdur. Ama inanıyorum benim penceremden bakmayı denerseniz, daha iyi ve uzun süre uyuyacaksınız başınızı yastığa koyduğunuzda… Tüm umutlar sizinle olsun, hiç bırakmasın.

Ayşe WIESNER

Terapist

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.