Bir Dosta Sahip Olmak

Bir Dosta Sahip Olmak

Dost sözcüğünü her anımsadığımda dostluk kavramı ile ilgili pek çok atasözü ya da düşünürün söyledikleri aklıma geliverir.

Gerçek dostlar yıldızlar gibidir, karanlık çökünce ilk onlar görünür “demiş Napolyon. Ünlü İonyalı filozof ve matematikçi Pythogaros da dostluk kavramını şöyle tanımlıyor;” Dostlarımla beraber olduğum zaman yalnız değilim. O dakikadan sonra da iki kişi değiliz.”

Dostluk kolay kazanılmayan çoğu zaman aşktan bile öne geçen bir kavram. Doğduğumuz andan itibaren çevremizde ki yüzlerce insanla bir şekilde iletişime geçeriz. Okul arkadaşlarımız olur büyürüz asker arkadaşı, yol arkadaşı, tatil arkadaşı, iş arkadaşı ile dolu günler geçer gider. Bu arkadaşları kimi kez biz seçeriz, kimi kez de zorunluluklar. Bazıları ile istemeden de olsa yollarımız ayrılır adları ve anıları kalır geride. Bazıları ise çoktan unutulup gider hiçbir iz bırakmadan.

Öncelikle dost edinebilmek için dost olmayı da bilmemiz gerekir. Dostlarımızı önyargılarımızdan uzak tutarak onları oldukları gibi kabul edebilmeliyiz. Onlar söylemeden yanlarında olduğumuzu göstermeliyiz. Hataları ile kabulleniyorsak, başkalarının ne dediğine aldırmadan onun için doğru olduğuna inandıklarımızı söyleyebiliyorsak dost olabilmişiz demektir.

Dostlarımızın bize yüzümüze söyleyebildiği eleştirileri dostumuz olduklarını bilerek dikkate almalıyız. Biliriz ki onlar ne kadar kızarsa kızsın hep yanımızdadır. Elimizi tutar, acımızı ve sevincimizi paylaşır.

İşte bu yüzden kazandığımız paradan daha da önemlidir dost kazanmak. Dost kazanmak için harcanan emek para kazanmak için harcanandan çok daha kıymetlidir. Çünkü dost ile aslında kazanılan insandır. Emek ister, özveri ister. Dostun dostu olmak ister. Dostu içtenlikle dinlemek için onunla iletişim kanallarınızı sürekli açık tutmalısınız. Ona içten davranarak hatalarını, eksik yönlerini dürüstçe kalbini kırmadan göstermelisiniz. Aklınızdan ve yüreğinizden geçenleri sansürlemeden söyleyebilmelisiniz.

Sevginizi ve saygınızı yitirmeden dostlarınızı kırmadan, yalnızlığın labirentlerinde kaybolmadan dostlarınızla paylaşacağınız bir yaşamın en büyük zenginliğiniz olduğunu unutmamanız dileklerimizle.

Mantaigne’nin dediği gibi; ”Dostluğun kolları birbirimizi dünyanın bir ucundan bir ucuna kucaklayabilecek kadar uzundur.”

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.