Bir Evlilik Oyunu: EVCİLİK…

Bir Evlilik Oyunu: EVCİLİK…

BİR EVLİLİK OYUNU: EVCİLİK…

Çocukken, hayali eşimizle birlikte, hemen hemen hepimiz, bir kez olsa bile, bir evcilik oyunu oynamamış mıyızdır? Onunla birlikte uyuyup, sabah kalkıp işe gitmişizdir. Telefonda konuşup, tartışmışızdır. Oyuncak bir bebeğimiz de mutlaka çocuğumuz olmuştur.  Yemek yedirdiğimiz, altını değiştirdiğimiz, uyuttuğumuz bebeğimiz, bazen de hastalanmıştır. Hatta üçümüz, tatile bile gitmişizdir. İşte evlilik ile ilgili, ilk hayalimiz, olmasını istediğimiz ve ilerde yaşamak istediğimiz evlilik düzeni, bu oyunla birlikte kurulmuştur. Oyunumuzu şekillendiren kaynak ise, güçlü bir ihtimalle, sürekli tanık olduğumuz anne babamızın evliliklerinin ta kendisidir.

Yıllar geçer, büyürüz… Oyun çağımız çoktan geride kalmıştır. Her iş bitmiş, sıra evliliğe gelmiştir. Zaten okulu bitirip, bir iş bulduktan sonra geriye yapılacak tek şey kalmıştır değil mi; evlenip, yuva kurmak… “Evlilik ne demek? Neden evleniyorum? Evliliğim nasıl olsun isterim?” bu soruları hiç düşünmeden, hatta düşünmeye gerek görmeden, yukarıda bahsettiğim sıralamanın, mutlak bir doğru olduğunu sorgulamadan kabul ederek, uygun eş adayımız bulmaya çalışırız, ararız. Bazen okul hayatımızda, bazen iş hayatımızda karşımıza tam da “evlenilecek” insan çıkıverir. Büyük bir gurur ve mutlulukla evlenip, yuva kurma sorumluluğumuzu yerine getiririz. Hazırlıklar, yapılacaklar derken yuvamızın içine giriveririz eşimizle…

Vee çocukluk oyunumuzdaki hayali eşimiz karşımıza dikiliverir… Eşimizden beklediğimiz, istediğimiz ve eşimizin yaptığı her şeyin bir anda çocukluk oyunumuzdan çok başka olduğunu görüveririz. İkimiz de birbirimizin oyununu bozuveririz.

Sen kendi oyununu oynamak istersin, o ise kendi oyununu…

Hangisini oynayacağız?

İkisini de oynamayacağız! Yeni bir oyunu, sevgiyle ve saygıyla, beraberce karar vererek, birbirimizin fikrini alarak kuracağız. Ve bu yeni oyun “bizim evciliğimiz” olacak!

Kendi evcilik oyununuzu kurup, mutlu olmanız dileklerimle…

Sevgiyle kalın.

Ülkü YILMAZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.