Çalışan Kadınlarda Ayak ve Ayak Bileği ve Bacak Sorunları

Çalışan Kadınlarda Ayak ve Ayak Bileği ve Bacak Sorunları

Yoğun çalışma yaşamı içerisinde sürekli ayakta durmak zorunda olan pek çok kadının yaşadığı bedenin tüm ağırlığını taşıyan ayak ve bacak problemleri ileriki yaşlarında istenmeyen sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

Ayak sorunları yalnızca ayakta duran kadınlar için değil özellikle masa başında oturan kadınlar için de önemli bir sorundur. Aktivite eksikliği nedeniyle alınan kilolar bacak damarlarında sorun yaratmaktadır. Bu nedenle uzun saatler masa aşında çalışmak durumunda kalanların öğle tatillerinde yapacakları yürüyüşlerin yanında bir iki saatte kısa süreli yürüyüşler ile kan dolaşımını arttırmalarında yarar vardır.

Ev ve işyeri arasındaki uzun mesafeler dolayısı ile toplu taşım araçlarında geçen süre de ayrı bir yorgunluk kaynağıdır. Özellikle iş çıkışı kalabalık saatlerde uzun süre ayakta yapılan bu yolculuklar sonrası ağrılı ve şiş ayakları mutlaka dinlendirmek gerekir. Bunun için en basit yöntem sıcak ve soğuk suyla uygulanacak banyo ve ayağı uzatarak dinlenmektir

Kuşkusuz çalışan kadınlar için ayak sağlığında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ayakkabı seçimidir. Dar ve yüksek topuklu ayakkabılarla geçen günler sonucu ayak yapısı zarar görecek ve ağrılar artacaktır. Yüksek topuklu ayakkabıları mümkün olduğunca kısa süreler için giymek tüm günü bu ayakkabı ile geçirmemek gerekmektedir.

Gerektiğinde tabanlık ya da ortopedik ayakkabılar ile ayak sağlığını desteklemek de önerilmektedir. Hafta sonları yapılacak doğa yürüyüşleri, ayak bileğini güçlendirici egzersizler ile ayak sağlığınızı destekleyebilirsiniz.

Bunun yanında özellikle uzun süre ayakta çalışmak zorunda kalan öğretmen ve sağlık çalışanlarında sıkça rastlanan ir sorun da varistir.

Derinin altında görünen damarların şişmesi olarak tanımlanan variste damarlarda renk değişimi ortaya çıkmaktadır.

Varisin neden olduğu şikâyetler; bacaklarda ağrı, kramp, damar kanamaları, şişlik, uzun süre aynı pozisyonda kalma durumunda ortaya çıkan ağrı şeklinde görünmektedir.

Varis şikâyetlerindeki artış durumunda doktora gitmeniz ve size uygun önerilen tedavi ile bu şikâyetlerinizden kurtulabilmeniz önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.