Çocuk Gelişimi 197. Hafta

Çocuk Gelişimi 197. Hafta

197. HAFTA (4 YAŞ 3 AY 1 HAFTA)

Kuralları Sevmek

Dört yaş döneminde çocuklar kuralları severler. Kurallar onlara yapısallık ve güvenlik sağlar. Çocuğunuz kendisinden beklenilen şeyi bilirse, günlük hayatını sürdürmesi çok daha kolay olur. Bu yüzden dört yaş döneminde çocuklar evde ve okulda kendileri için oluşturulan prosedürleri ya da işlem basamaklarını takip etmeye bayılırlar.

Oyun oynarken de kurallar çocuğunuzun dayanak noktasıdır. Örneğin, oyunlar için kendi kendine yeni kurallar ürettiğini sık sık duyabilirsiniz. Yeni oyunları ona öğretirken de kuralları birazcık olsun esneterek öğretebilirsiniz. Oyunu birlikte oynamak, stratejileri beraber belirlemek ya da zaman zaman fazladan oynama hakkı ya da sırayı ona vermek oyuna olan motivasyonu canlı tutacak bıkkınlık yaratmayacaktır. Diğer yandan arkadaşları ile oynarken onların sizin kadar toleranslı olmadıklarını da fark edecektir.

Dört yaşındaki çocukların kurallara olan bağlılığı disiplin konusunda da en büyük yardımcınız olacak konudur. Çocuğunuz kuralların niçin var olduğunu anladığı için kuralları çiğnediğinde de neler olabileceğini anlayacaktır. Bu da aslında kendini kontrol etmenin temellerini teşkil etmektedir ki disiplin altına almanın ana sebebi de budur.

Haftanın İpuçları

Tüm aile bireylerinizin kahvaltı etmesini sağlayın. Kahvaltı en çok atlanan öğündür çünkü yetişkinler sabahları çok meşgul çocuklar ise iştahsızdır. Kahvaltı yapmak uykuda dinlenen beyne yakıt göndermeyi sağlamak, okulda daha iyi performans ve davranış elde etmek ve obezite riskini azaltmak için çok çok önemlidir. Geceden kahvaltıyı hazırlamak sabahın koşuşturmasında rahat etmenin aslında en kolay yoludur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.