Çocuk Gelişimi 209. Hafta

Çocuk Gelişimi 209. Hafta

  209. HAFTA (4 YAŞ 6 AY 1 HAFTA)

Erken Kalkmak

Dört yaş dönemindeki çocuklar çok uykucu olanları hariç ev halkı uyanmadan ve gün başlamadan çok önce uyanırlar. Bu bir kronik problem halini almışsa sorun uzun süreli gündüz uykularından ya da gece yatağa çok erken gidiyor olmaktan kaynaklanıyor olabilir. Dört yaş döneminde pek çok çocuk artık gündüz uykularını bırakmıştır ama hala gündüz 30 dakikadan fazla uyuyorsa bu süre gece uyku zamanından çıkarılmalıdır ve orantılı olarak çocuk biraz daha geç yatırılmalıdır.

Eğer erken kalkma durumu zaman zaman oluyorsa ve sizi de uyanmak zorunda bırakmıyorsa aslında bu durum çok da büyük problem değildir. Dört yaşında gelmiş olan çocuklar uyandıklarında başkalarını uyandırmamaları gerektiğini anlayacak zihinsel olgunluğa sahiptirler ve odalarında sessizce oynayıp zaman geçirebilirler. Bunu sağlamak için odasına oynayabileceği şeyler bırakın. Sabah uyanınca bakabileceği yeni kitapları gece o uyurken odasına bırakın ki sabah kalktığında oyalanacak bir şey bulsun. Çocuğunuza sabah uyanma saatinin geldiğini anlamasını sağlayacak bir şey öğretin: Örneğin, çalar saatiniz çaldıktan sonra ya da siz ona seslendikten sonra uyku zamanının bittiğini ona anlatabilirsiniz. Odasına yelkovanı çıkarılmış analog bir saat asıp uyanma saatinin üzerine bir etiket yapıştırarak işin içine saati de katabilirsiniz.

Haftanın İpuçları

Bu dönem çocuğunuzun aşılarının tamam olup olmadığını kontrol etmek için iyi bir dönem. Difteri-Tetanoz (DTP) aşınsın son dozu, Kızamık-Kızamıkçık-Kızıl (MMR) aşısının güçlendirici dozu ve çocuk felci güçlendirici dozu için 4-6 yaş aralığı ideal bir dönemdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.