Çocuk Gelişimi 212. Hafta

Çocuk Gelişimi 212. Hafta

212. HAFTA (4 YAŞ 6 AY 4 HAFTA)

Dil Becerileri

Dört yaş dönemi ortalarında olan çocuğunuzun dil becerileri artık en üst düzeydedir. İşte bazı öne çıkan konular:

  • Dört yaş dönemindeki çocuklar her gün dört ila altı arasında yeni kelime öğrenirler
  • Artık, cümleler daha uzun ve daha karmaşıktır. Sıfatlar ve zarflar daha doğru kullanıldığından tasvirler daha ayrıntılıdır.
  • Dört yaş dönemi çocukları varsayımsal durumları anlayabilirler. “Böyle olmuş olsaydı ne yapardın?” sorusuna uygun cevap verebilirler.
  • Kelimelerin anlamlarını öğrenmektedirler ve artık zıt anlamlar da oturmaya başlar.
  • Dört yaş döneminde çocuklar daha iyi hikaye anlatırlar. Hikayelerinde giriş, gelişme ve sonuç bölümleri vardır.
  • Adım adım verilen talimatları daha iyi takip edebilirler. “İlk önce bu çizgi boyunca kağıdı kesin. Daha sonra kenarına yapışkan sürün. vb.” Aynı zamanda iki kademeli olarak verilen talimatları da yapabilirler: “Önce ellerini yıka ve daha sonra ekmeği masaya bırak” gibi.
  • Tüm bu saydıklarımıza ek olarak telaffuz ve gramer de muazzam derecede gelişmektedir. Artık, çocuğunuzun aile dışından iletişim kurduğu yabancı kişiler de sorunsuz olarak onun ne anlatmak istediğini anlamalıdırlar.

Haftanın İpuçları

Çocuklarınızın iyi huylar ve alışkanlıklar edinmesini istiyorsanız öncelikler bu huy ve alışkanlıklara sizin sahip olmanız gerekir. Örneğin, siz sebze yemiyorsanız çocuğunuzun sebze yemesini nasıl bekleyebilirsiniz? Evde artık “anne yemeği”, “baba yemeği” ve “çocuk yemeği” ayrımı olmamalı. Çocuğunuzu parka oynamaya götürdüğünüzde boş boş oturmak yerine siz de basit kültür fizik hareketleri yapıp birkaç şınav çekerek çocuğunuza örnek olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.