Çocuk Gelişimi 220. Hafta

Çocuk Gelişimi 220. Hafta

220. HAFTA (4 YAŞ 8 AY 4 HAFTA)

Baskınlığın Önüne Geçmek

Çocuğunuz yetişkinlerin tüm davranışlarını bir sünger gibi çekerek birebir taklit eder. Buna paralel olarak çocuğunuzun “patronsu tavırlar” içine girmesi de sık rastlanan bir durumdur. Dört yaş döneminde, çocuklar güç ve kelimelerin insanları nasıl manipule edebileceği konularında sürekli denemeler yaparlar. Bu durumu kuralları takip etme ve emirlere uyma merakını eklersiniz karşınızda bir diktatör olduğunu görebilirsiniz.

Bu tür davranışlarla baş etmek sabır ve tutarlılık ister. Bu türden davranışların uygun olmadığını çocuğunuza sık sık anlatın ve bunu tekrar edin. Bu davranışları asla ödüllendirmeyin. Çocuğunuz yemek yeme konusunda ya da başka bir konuda emrederek sizden yardım talep ederse bunu kibar bir biçimde tekrar istemesi konusunda yardımcı olun. “Bunu bana kibar bir şekilde sorarsan belki yapabilirim.” Siz de ondan bir şey isterken mutlaka “lütfen” kelimesini kullanmaya özen gösterin. Diğer çocuklara da benzer şekilde davrandığını görürseniz empati kurmasını sağlamak maksadıyla “Arkadaşın sana böyle söyleseydi ne yapardın?” ve benzeri ifadelerle durumu anlatmaya çalışın.

Bazen baskın davranışlar çocuğun kendisini güçsüz hissetmesinden de kaynaklanabilir. Bu durumu engellemek için kendisinden daha küçük çocuklara yardım etmesini sağlamak yararlı olacaktır. Günlük rutinde çocuğunuza seçenekler sunmak da onun kendisini daha güçlü hissetmesine yardımcı olacaktır. “Bugün banyo yapacağız ve kitap okuyacağız. Hangisini önce yapmak istersin? Banyo mu, kitap mı? Sen karar ver.”

Haftanın İpuçları

Çocuğunuzun arkadaşlarına doğum günü hediyesi alırken çok fazla düşünmeyin. En büyük ya da en iyi hediyeyi almak çocuğunuzun arkadaşlarıyla olan ilişkileri daha iyi bir konuma getirmeyecektir. Çocuğunuzun hoşlandığı ve sürekli istediği bir şeyi arkadaşına almak iyi bir fikir olabilir. Bu aynı zamanda çocuğunuzun arkadaşını kıskanmasını da engelleyecektir. Bir diğer önemli konu da tüketilebilen bir şey almaktır. Örneğin, boya kalemleri, tebeşirler ya da sinema bileti bu tür hediyelere birkaç örnektir. Anne-babalar zaten gereğinden fazla oyuncak aldıklarından hediye olarak oyuncak almak oyuncak kutusunda gereksiz bir artışa neden olacaktır. Doğum günü partinize gelen 15 çocuğun hepsinin oyuncak hediye ettiğini bir düşünsenize.

AnneyleBebek.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.