Çocuk Gelişimi 223. Hafta

Çocuk Gelişimi 223. Hafta

223. HAFTA (4 YAŞ 9 AY 3 HAFTA)

Bu dönemde çocuğunuz bencilliği yavaş yavaş terk edip kendisinden başka bir dünya ve bireyler olduğunun farkına başlamış olsa bile hala öncelikle kendini düşünmesi de normaldir. Paylaşmak, diğerleriyle dayanışma içinde olmak ve cömert olmak sonradan öğrenilmektedir. İşte çocuğunuza bu kavramları öğretmek için birkaç fikir:

  • Her şeyden önce sorumlu anne-babalar olarak çocuğunuza iyi anlamda örnek olun. Bir şeyler yerken çocuğunuza ya da çevrede bulunan diğer kişilere ikramda bulunun. Konuşmalarınıza özellikle “paylaşmak” kelimesini ekleyin. “Bu gofreti seninle paylaşmak istiyorum, ne dersin” vb.
  • Diğer insanların da istekleri ve ihtiyaçları olduğundan bahsedin.
  • Bencillikten neden hoşlanılmaması gerektiğini açık, net ve anlaşılır hale getirin. Somutlaştırın. “Bir kişi tüm boya kalemlerini alıp paylaşmadığında bu durumu sevmiyorum.”
  • Çocuğunuz paylaştığında mutlaka övgü dolu sözler söyleyin. “Arkadaşınla oyuncaklarını paylaşman beni çok mutlu etti.”
  • Daha kolay paylaşabilmesi için ona yardım edin. Örneğin, çocuğunuzun kimseyle paylaşmak istemediği çok kıymetli bir oyuncağı olabilir. Arkadaşı gelmeden önce onu saklayabileceğini fakat kalan diğer bütün oyuncakların paylaşılması gerektiğini anlatabilirsiniz.

Haftanın İpuçları:

Çocuğunuza gününün nasıl geçtiğini sorduğunuzda çok fazla bilgi alamadığınız kısa cümlelerin gelmesi normaldir. Örneğin, arkadaşının evine oynamaya gidip geldiğinde, ne yaptığını sorduğunuzda, “Oynadık.” cevabını alabilirsiniz. Sorduğunuz soruyu biraz daha detaylandırarak sorabilirsiniz. En çok neyi sevdin? Hoşlanmadığın bir şey oldu mu? Bu şekilde detaylandırmaya yardım etmek yararlı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.