Çocuk ve Televizyon

Çocuk ve Televizyon

Yaz tatili başladı. Tatili evde geçirmek durumunda olan pek çok çocuk için tatil demek kışın kısıtlanan televizyon ekranını ve oyun tabletlerini neredeyse sınırsızca kullanmak anlamına geliyor. Öyle ya kışın okul nedeniyle erken yatma kuralı, televizyon ve bilgisayar oyunları kısıtlamaları için anne ve babaların gerekçesi kalmadı. Eh anne babalar da evde güvende olsunlar yeter ki diye düşünüyorlarsa.

Fiziki olarak güvenli bir ortamda bulunduğunu düşündüğünüz yavrularınızın tüm gününü televizyon karşısında geçirmelerinin tehlikelerine kısaca bir göz atalım o zaman.

Öncelikle günümüzde çocuklar doğdukları anda televizyon ile karşı karşıya gelmektedir. Henüz yeni doğmuş bebeğin çevresini ilk keşfetmesi ile ekrandaki hareketli ve renkli hareketler ilgisini çekmiştir.

Unutulmaması gereken en önemli nokta televizyon ile çocuk arasındaki iletişimin tek yönlü olduğudur. Mesajlar televizyondan tek yönlü olarak gelmektedir. Bir süre sonra okul öncesi dönemde çocuklar için neredeyse anne babaları kadar önemli rol modeller haline dönüşmektedir. Uzun süreli televizyon izlemenin çocuğu pasif öğrenme alışkanlığına yönelttiği, kendisine her söyleneni doğru kabul eden, kendi bağımsız beğeni ve yapabilme becerilerini geliştirmesine engel olmaktadır.

Çocuğun odasına konan televizyon ise anne babanın bu konudaki kontrolünü neredeyse sıfırlamaktadır.

O zaman anne ve babaların televizyon izleme konusunda göstermeleri gereken tutum ve davranışları özetlemekte yarar var.

  • Öncelikle televizyon tüm ailenin ortak kullandığı bir alanda bulunmalıdır.
  • Ayrıca çocuğunuz ile televizyon ya da diğer digital araçları kullanması konusunda kullanım süresi ile ilgili ortak bir anlaşmaya varmalısınız. Digital oyunlar ile ilgili olarak anlaşmanın daha etkin olması için lütfen yarım saat,45 dakika gibi süre üzerinden değil oynayacağı oyun üzerinden anlaşma yapmalısınız. Verdiğiniz süre dolduğunda belki de oynadığı oyunun en heyecanlı yerinde bulunan yavrunuz sizinle yeniden pazarlığa girecek ve gerilim oluşacaktır. Pazarlığınızın konusu bir film, iki oyun gibi belirlenirse anlaşma daha kolay uygulanabilir.
  • Anne ve babalar her şeyden önce çocuklara izlememeleri gereken programların gerekçeleri net olarak açıklanmalı ve birlikte net tavırlarından ödün vermemelidirler. Onlara tv izleme konusunda doğru rol model olmalarının da altını çizmeliyiz.
  • Çocuğu tv izleme dışında spor, sanat ve okuma alışkanlığı kazandırmalı, bu konuda da ona örnek olmalılar.
  • Ailece sohbet ederken arka planda tv açık olmamalıdır, özellikle yemek saatlerinde televizyon izleme alışkanlığı edinilmemelidir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.