Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi
Çocuklarda tuvalet eğitimi genellikle iki yaşından sonra verilir. Çocuklar önce idrar, sonra dışkı kontrolünü öğrenirler ve altı yaşına kadar gece idrar kaçırması devam edebilir.  Çocuğunuzun tuvalet eğitimine hazır olduğunu gösteren belirtileri sayacak olursak;
-Çocuk günde en az 2 saat kuru kalıyorsa
-Öğlen uykusundan kuru kalkıyorsa
-Tuvalet ihtiyacını hareket ve sözlerle ifade ediyorsa
-Bezi kirlenince rahatsız oluyorsa
-Tuvaleti kullanmak istiyorsa
-Banyoya gitmek, soyunmak gibi basit talimatlara uyuyorsa
-Belli saatlerde barsak hareketleri hızlanıyorsa
Çocuğunuzla basit kelimelerden oluşan bir ortak dil oluşturun. Çocuğunuzun hazır olduğunu hissediyorsanız bir lazımlık alın ve önce oyun oynarken üzerine oturmasını, alışmasını sağlayın. Çocuk alışıp sevdikten sonra lazımlığı banyoya yerleştirin ve denemelere başlayın. Sabah kalkınca, yemeklerde sonra ve tuvaleti geldiğine dair belirtileri fark edince lazımlığa oturması için onu teşvik edin, sonuç yoksa ısrar etmeyin. Bir-iki saat ara ile banyoya gidin.  Lazımlığa otururken yanında olun, sohbet edin. Kardeşlerin örnek olması da yararlı olacaktır. Tuvalet sonrası el yıkama alışkanlığı kazandırılmalı, başarısızlık asla cezalandırılmamalıdır.
Her başarıda onu övün, sarılın, öpün, bazen de küçük bir ödülle ödüllendirin. Çocuğunuz büyük tuvalete geçmek istediğinde size söyleyecektir. Klozet adaptörü ve tabure ile ona yardımcı olun. Çocuğunuzun ayağını tabureye sağlam basarak klozete oturması, kolay ıkınarak ve güven duyarak tuvaletini yapmasını sağlayacaktır.
Uzm. Dr. Zehra CAN EMRE 
Pediatri Uzmanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.