Diş Sıkma Alışkanlığı (Bruksizm)

Diş Sıkma Alışkanlığı (Bruksizm)

Bruksizm  çene eklem problemlerine yol açan diş gıcırdatma ve diş sıkma alışkanlığıdır. Genellikle uyku sırasında olan bu durum bazı kişilerde gün içerisinde de ortaya çıkabilir. Sık görülen uyku bozukluklarından biridir. Hastaların kişilik yapısıyla tetiklenebilir. Hastalığın psikolojik ve fizyolojik sebepleri vardır. Stres bruksizmin nedenleri arasında önemli bir faktördür. Mükemmeliyetçi, rekabetçi, yönetici konumundaki kişilerde daha sık rastlanır. Hastalığın kadın ve erkekte görülme olasılığı aynıdır. Ama agresif, titiz, rekabetçi kişiler ve stress toleransı düşük kişiler bruksizm için risk grubundadır.

Bruksizmli bireylerde;

– Dişlerin çiğneyici yüzünde aşınma
– Dişlerde kırılma
– Dişlerde aşırı hassasiyet
– Dişlerde sallanma
– Yanak içlerinde tahriş
– Kas ağrısı, sıklıkla görülür.

Bruksizm tanısı genellikle hastalığın ilerleyen zamanlarına kadar konulamaz. Çünkü çoğu insan bu alışkanlığının farkında değildir. Diş sıkmaya gıcırdatma da eşlik ediyorsa çıkan ses etraf tarafından fark edilir. Bruksizm hastaları çoğunlukla sabah kalkıldığında eklemlerde, çiğneme kaslarında ağrı, baş ve boyuna yayılan ağrı, kulak ağrısı, yorgunluk, yutkunma güçlüğü, dişlerde ağrı veya hassasiyet ve çene ekleminde ses şikayetiyle doktora başvururlar.

Tedavisi;

Bruksizm, diş hekimi ve nöroloji, psikiyatri gibi birçok branşın belli seviyelerde ilgilendiği bir rahatsızlıktır.  Durum fizyolojikse öncelikle diş hekimi müdahalesi şarttır. Eğer durumda psikolojik bir tablo söz konusu ise psikiyatri ile birlikte diş hekimleri kombine tedavi uygulayabilir. Hastalığın tedavisindeki amaç dişlerde çene ekleminde oluşabilecek kalıcı zararları önlemek ve ağrıyı ortadan kaldırmaktır. Diş gıcırdatmasının tedavisinde kullanılan en önemli araç, uyku sırasında dişlerin birbirleriyle temasını engelleyen şeffaf bir plaktır. ‘Gece plağı’ denilen bu apareyin tek başına yeterli olmadığı durumlarda bazı ek tedaviler uygulanabilir. Örneğin stres terapisi uygulanabilir ya da rahat uyumayı sağlayıcı önlemler alınabilir. Kas gevşetici ilaçlardan yararlanılabilir. Eğer diş gıcırdatmaya hatalı yapılmış diş dolgusu ve kaplamalar neden oluyorsa bu sorunların giderilmesi gerekir. Diş sıkma ve gıcırdatma sonucu çene eklemindeki deformasyona bağlı olarak çok ileri safhalarda cerrahi tedaviler de yapılır.
Hastaların birçoğu yapılan gece plağını 6 ay düzenli kullandığında diş sıkma alışkanlığından kurtulabilir. Gece plağının yanında botoks ile tedavi olumlu sonuçlar verebilir. Yanak alt kısmında bulunan çiğneme kasına belirli noktalardan yapılan botoks enjeksiyonu doğru uygulamayla kastaki stresi kaldırır. Böylece istenmeyen kasılmalar, kontrol dışı sıkmalar ortadan kalkabilir. Botoksun 6-9 ay etkisi vardır.

Meriç SALBAŞ
Diş hekimi

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.