Gebelik ve Safra Kesesi Taşları

Gebelik ve Safra Kesesi Taşları

Görünme sıklığı erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görünen safra kesesi taşının oluşmasının başlıca nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

Safra yoğunluğunun artışı, kandaki bazı maddelerin artması, safra kanalının tıkanması. Tüm unların yanında genetik mirası da göz ardı etmemeliyiz. Safra taşı uzun süre hiçbir belirti göstermeyebilir. Rutin kontrolleriniz sırasında ir anda safra kesenizde taşlar olduğunu öğrenebilirsiniz. Sanılanın aksine küçük boyutlu taşlar daha fazla risklidir. Çünkü safra kanalına girerek kanalın tıkanmasına neden olabilir.

Safra kesesi taşlarının belirtilerini şöyle sıralayabiliriz. Hazımsızlık, kilo kaybı, şiddetli gaz ve sırt, mide ağrısıdır.

Safra kesesi taşları için en önemli tedavi ameliyat ile safra kesesinin alınmasıdır. Günümüzde çoğunlukla kapalı yöntemle yapılan cerrahi müdahale sonucu hasta bir gün hastanede yatar ve bir hafta sonra da günlük yaşamına dönebilir.

Gebelerin yaklaşık %3 ünde gebelikle ilişkili olmayan safra kesesi taşı, apandisit gibi rahatsızlıklar ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıklarla karşılaşan gebelerin şikâyetleri nedeniyle zorunlu olarak ameliyat olması gerekebilir.

Cerrahi müdahale için gebelikte en uygun zaman ikinci trimesterdır. Bebeğin ilk üç ayda henüz yeterli olgunluğa ulaşmamış olması, son trimesterda da büyümüş olması nedeniyle erken doğum riski göz önüne alınarak bu ameliyatların eğer arasında mümkünse 4 ile 6 aylar yapılması önerilir.

Gebelerin kusma, bulantı, şiddetli ağrılar nedeni ile hastaneye başvurması ve ultrasonografik görüntüleme ile safra kesesinde taş ya da çamur tespit edilirse hasta kapalı(laporoskopik)yöntemle ameliyat olabilir.

Uzman ve deneyimli cerrahlar tarafından Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları ile birlikte hastayı uygun koşullarda ameliyata alıp, ameliyat sonrası da yine uygun koşullarda iyileşme sürecini takip ederek anne ve bebeğe zarar vermeden bu sorundan hastayı kurtarabilir.

Sağlıklı günler dileklerimizle

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.