Güzel Bir Haberiniz mi Var?

Güzel Bir Haberiniz mi Var?

Dengeli iyi ayarlanmış bir beslenme programı, çok yakında kavuşacağınız bebeğinize verebileceğiniz en güzel hediyedir.

Tebrikler !.. Çok özel bir haber aldınız ve bu haberi ailenizle, yakın arkadaşlarınızla paylaştınız. Karnınızdaki bebeğin varlığını öğrenmek bile ona karşı olan sorumluluklarınızın ve endişelerinizin başlaması için yeterli olmuştur. Hamilelik süresince nasıl beslenmeniz gerektiğini ayarlamak ve bebeği yeterli besleyip besleyemeyeceğinizi düşünmek bu endişelerin başında gelmektedir.

Sağlıklı bir bebeğin dünyaya gelişini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Kalıtım faktörlerini ve yaşınızı kontrol edemezsiniz. Ancak, gebeliğiniz boyunca yeterli ve dengeli beslenerek ve gebeliği olumsuz etkilediği bilinen risk faktörlerinden (sigara, alkol, ilaç kullanımı, vb.) kaçınarak sağlıklı bebekler dünyaya getirebilirsiniz. Sağlıklı beslenme hayatın tümümde önemlidir; ancak, hamilelik dönemi, yediklerinizin ve içtiklerinizin bir başkasını direkt etkilediği tek zamandır. Yediğiniz yiyecek ve içecek seçimleriniz sizin sağlığınızı etkilediği gibi bebeğinizin ileri yaşlarındaki sağlığını da etkilemektedir.

Hamilelik öncesi ve sırasındaki beslenmeniz bebeğinizin yaşama iyi bir başlangıç yapmasını sağlar. Hamile kalmadan önce sağlıklı besleniyor olmak en idealidir. Ancak, hamileliğin kaçıncı haftasında olursanız olun, yeterli ve dengeli beslenmeye başlamak için asla geç kalmış sayılmazsınız.

Hamilikte yeterli ve dengeli beslenmeniz sayesinde;
• Bebeğiniz sağlıklı vücut ağırlığında doğacaktır,
• Bebekteki hastalık ve enfeksiyon riski azalacaktır,
• Hamilelik boyunca sizde ve bebeğinizde görülebilecek komplikasyon riskleri azalacaktır,
• Emzirme için gerekli yağ ve sıvı dokuları sağlanacak; doğum sonrası emzirmeniz çok daha başarılı olacaktır.

Hiç şüpheniz olmasın; dengeli iyi ayarlanmış bir beslenme programı çok yakında kavuşacağınız bebeğinize verebileceğiniz en güzel hediyedir.

Bu kadar güzel etkinin olmasını hangi anne adayı istemez? Ayrıca unutmayın; hamilelik dönemi, beslenmenizi gözden geçirebileceğiniz en güzel zamandır. Doğru beslenme alışkanlıkları kazanarak hayatınızda bebeğinizle birlikte yeni ve sağlıklı bir döneme de başlayabilirsiniz.

Yrd.Doç.Dr.Aylin Hasbay BÜYÜKKARAGÖZ

Beslenme ve Diyet Uzmanı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.