Hamilelik Sırasında Cinsel Yaşam

Hamilelik Sırasında Cinsel Yaşam

Sabah bulantıları, dengesiz hormonlarınız ve sürekli genişleyen bir karnınız varken, cinsellik hamilelik döneminde aklınızdaki son şey olabilir. Ancak, televizyon karşısında koltuğa uzanmak iyi gibi görünse de, hamilelik sırasında cinsellik; genel sağlığınız, hamileliğiniz ve eşinizle olan ilişkiniz için faydalı olabilir. Peki, hamilelik döneminde cinsel ilişki güvenli midir?
Evet, eğer sağlıklı bir hamilelik dönemi geçiriyorsanız, cinsel ilişki yaşamaya devam etmenizde herhangi bir sorun yoktur. Bu süreçte, bebeğiniz rahmin güçlü kasları ve amniyotik kese içerisinde etkili bir şekilde korunur. Bu nedenle, doktorunuz aksini söylemedikçe doğuma kadar cinsel yaşamın devam etmesi genellikle iyidir. Cinsel ilişki sırasında bebeğinizin zarar görebileceği düşüncesini aklınızdan atın. Bir kadın olarak, orgazm olduktan sonra bebeğinizin hareket ettiğini görebilirsiniz, ancak bu endişelenmenizi gerektirecek bir durum değildir.
Bununla birlikte, hamileliğin ilerleyen günlerinde anne adayının kilo almaya başlaması gibi durumlar, cinsel isteğinin azalmasına neden olabilir. Ayrıca, hamilelik ve doğumla ilgili endişeler de libidonun düşmesine yol açabilir.

Hamilelikte Cinsel İlişki Düşük Riskini Arttırır Mı?
Çiftlerin büyük bir bölümü hamilelikte cinsel ilişkiye girmenin düşük yapma riskini arttırabileceği konusunda endişelense de, riski bir gebelikten söz edilmiyorsa, düşük de söz konusu olmayacaktır. Sağlıklı bir gebelikte cinsel ilişki doğuma kadar devam edebilir. Ancak, bebek ya da anne açısından riskli bir gebelikte, pek çok faktörde olduğu gibi cinsel ilişki de düşük riskinde artışa neden olabilir.
Yine de, düşüğün genellikle bebeğin gelişimiyle ilgili problemlerden kaynaklı olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle, sağlıklı ilerleyen bir gebelikte düşük riskinden söz edilmesi pek olası değildir. Uzmanlar, riskli bir gebelik olmaması durumunda, çiftlerin doğuma kadar cinsel ilişki yaşamaya devam edebileceklerini belirtiyor. Ancak, cinsel yolla bulaşabilecek hastalıklardan korunmak adına, cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmak önemlidir. Çünkü, cinsel yolla bulaşabilecek herhangi bir hastalık; düşük ya da erken doğum gibi ciddi komplikasyonların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Cinsel İlişki Anne Karnındaki Bebeğe Zarar Verir Mi?
Gebelik döneminde cinsel ilişki yaşamaktan kaçınan pek çok çiftin ortak düşüncelerinden biri de, cinsel ilişkinin bebeğe zarar verebileceği konusu oluyor. Ancak, bebekler rahmin içinde amniyotik kese tarafından etkili bir şekilde korunmaktadır. Bu nedenle, sağlıklı bir gebelikte cinsel ilişkinin bebeğe zarar vermesi mümkün değildir.

Prezervatif Kullanılmalı Mı?
Prezervatif kullanımı, bir doğum kontrol yöntemi olmasının dışında, cinsel yolla bulaşabilecek hastaların önlenmesinde de etkilidir. Bu nedenle, birden çok partneri olan bir kişinin, cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanması son derece önemlidir. Prezervatif, bebeğin sağlığını olumsuz etkileyebilecek enfeksiyonların oluşması riskini de azaltmaktadır. Özellikle de; aktif bir cinsel hastalığınız varsa ya da tek eşlilik söz konusu değilse, hamilelik söz konusu olsa da olmasa da, cinsel ilişki sırasında mutlaka prezervatif kullanmalısınız.

Hamilelik Cinsel Yaşam Erken Doğuma Neden Olabilir Mi?
Yukarıda da belirtildiği gibi, hamilelik döneminde yaşanan cinsel ilişki, sağlıklı bir gebelik için düşük ya da erken doğum riskini arttırmamaktadır. Bununla birlikte, riskli bir gebelik söz konusu ise, doktorunuz muhtemelen doğuma kadar cinsel ilişkiden kaçınmanızı ve düşük ya da erken doğum riskini en aza indirmenizi önerecektir.

Hamilelikte Cinsellikten Ne Zaman Kaçınmalı?
Sağlıklı bir gebelik için doğuma kadar cinsel ilişki yaşamak mümkün olsa da, dikkatli davranmanız ve doktorunuzu bilgilendirmeniz gereken durumlar vardır. Aşağıdaki semptomlar, cinsel ilişki yaşamaktan kaçınmanızı gerektirebilir:
• Amniyotik sıvıda sızıntı
• Servikal yetersizlik
• Daha önceki gebeliklerde erken doğum öyküsü
• İkiz, üçüz ve daha fazla çoğul gebelikler
• Açıklanamayan vajinal kanama

Rahat hissediyorsanız, cinsel ilişki yaşamaya devam edebilirsiniz!
Hamilelik boyunca, bir anne adayının kendini rahat ve bebeğini güvende hissetmesi önemlidir. Bebeğini kucağına almaya hazırlanan çiftlerin büyük bir bölümü, gebeliğin son 3 aylık döneminde bebeklerin sesleri duymasından dolayı cinsel ilişki yaşamaktan kaçınabiliyor. Ancak, bebeğin ne duyduklarını anlamadıklarını unutmayın. Dolayısıyla, bu cinsel ilişkiden kaçınmanızı ya da endişelenmenizi gerektirecek bir durum değildir. Rahat olun ve kendinizi güvende hissettiğiniz pozisyonlarda cinsel ilişki yaşamaya devam edin.

Cinsellik istemediğiniz dönemler olması normaldir!
Karnınızın büyümesi, kilo almanız özgüveninizin azalmasına neden olabilir ya da meme hassasiyeti, sırt ağrısı gibi durumlar libidonuzun azalmasına neden olabilir. Cinselliğe karşı duyulan istek ve arzu, hamileliğin belirli dönemlerinde değişkenlik gösterebilir ve belirli dönemlerde isteğinizin azalması son derece normaldir.
Gebelikte, kadının cinselliğe en çok ilgi duyduğu dönem genellikle hamileliğin 3-6. aylarını kapsayan 2.trimesterdir. Bu dönemde, henüz çok fazla kilo almamış olursunuz ve hareket kabiliyetiniz hala kısıtlanmamıştır. Ayrıca, kadının libidosu da bu dönemde hala yüksektir.

Hamilelik boyunca cinsel ilişkiye girmek güvenlidir!
Sağlıklı bir gebelikte, çiftlerin cinsel ilişkiden kaçınmasına neden olabilecek bir durum söz konusu olmadığından, doktorunuz da bunu yasaklamayacaktır. Riskli gebelik olarak değerlendirilen bir hamilelik söz konusu olduğunda ise, doktorunuz doğuma kadar cinsel ilişkiden kaçınmanızı önerebilir. Ancak, normal şartlar altında hamilelikte cinsel ilişki; çiftlerin birbirine yakınlaşmasını, anne adayının sakinleşip yatışmasını sağlayabilir. Bu tür olumlu etkiler, hem anne adayı hem de bebek için faydalı olacaktır.

Hamilelikte orgazm olmak daha kolay olabilir!
Gebelik döneminde, kan akışının artması ve hormon seviyelerinin de yükselmesi ile birlikte orgazm olmak daha önceki zamanlardan daha kolay olabilir. İlk orgazmını hamilelik döneminde olduğunu söyleyen kadınların sayısı da çoktur. Kulağa çok iyi geliyor, değil mi? Yine de, hamilelikte orgazm olup olamayacağınız, belirli dönemlere göre farklılık gösterebilir. Stres altında olduğunuz ve endişelendiğiniz bir dönemde ya da fiziksel açıdan kendinizi özgüvenli hissetmediğiniz gebeliğin son 3 aylık döneminde, orgazm olmanız daha önceki günlere göre biraz daha zor olabilir.

Normal zamanlara göre biraz daha fazla ıslanabilirsiniz
Hamilelikle birlikte artan hormon seviyeleri, hamilelikte cinsel ilişki yaşadığınız sırada, her zamankinden daha fazla ıslaklık hissetmenize neden olabilir. Bu ıslaklık; bakteriyel enfeksiyon riskine karşı savaşması için vücudun ürettiği ekstra bir ıslaklıktır. Vajina, hamilelik döneminde kendini normalden çok daha iyi temizlemeye çalışır.

Vücudunuzun daha hassas olduğu bir dönemdesiniz!
Hamilelik, vücudun her zamankinden daha hassas olduğu bir dönemdir. Vücudunuz, bu süreçte doğumdan sonraki emzirme dönemine hazırladığı için; memede hassasiyet ve büyüme olabilir. Bu da, cinsel ilişki sırasında daha fazla hassasiyet hissetmenize neden olabilir.

Cinsel ilişki sonrasında hafif kanama görülmesi normaldir!
Hamilelik dönemindesiniz ve vücudunuz, bazı şeylere her zamankinden farklı tepkiler veriyor. Bu nedenle, cinsel ilişkiye girdikten sonra hafif miktarda kanama görülmesi de normal kabul edilir. Bunun nedeni, yaşanan hormonal değişimlere bağlı olarak serviks bölgenin daha hassas olması ve bölgenin daha kolay bir şekilde tahriş olabilmesidir. Bu nedenle, cinsel ilişki sonrasında tuvalete gittiğinizde, tuvalet kağıdında hafif lekelenme tarzında bir kanama görebilirsiniz. Kanamanın lekelenme tarzından çok uzun süreli olması durumunda, doktoru bilgilendirmeniz önemlidir. Kanamaya ağrıların ya da basınç hissinin eşlik etmesi durumunda, dış gebelikten söz edilebilir ve mutlaka doktora gidilmelidir. Çünkü, hamilelikte cinsel ilişki yaşamak bu gibi durumlarla ilişkilendirilmemektedir.

Gece orgazm rüyaları görmeniz normaldir!
Pek çok anne adayı, hamilelik döneminde geceleri daha fazla cinsel içerikli rüyalar gördüğünü ve hatta uykularında orgazm olduklarını belirtmektedir. Uzmanlar, gebelikte vücudun daha fazla östrojen hormon salgılaması ve vücuttaki kan akışının artmasına bağlı olarak, cinsel içerikli rüyaların daha fazla görülmesinin mümkün olduğunu belirtmektedir. Bu durum, genellikle doğumdan sonra azalmakta, hatta bitmektedir.

Herhangi bir pozisyon bebeğin cinsiyetini belirlemez!
Halk arasında yaygın efsaneler, bazı pozisyonların bebeğin cinsiyetini belirleyebileceği görüşünü yansıtsa da, bununla ilgili olarak bilimsel olarak kanıtlanmış bir çalışma yoktur.

Eskisi kadar çekici hissetmemeniz normaldir!
Hamilelik ile birlikte, vücudunuz daha fazla hormon salgılamaya başlar, bebeğiniz için daha fazla kalori almaya başlarsınız, nispeten aktif olsanız da eskisi kadar rahat bir şekilde egzersiz yapamayabilirsiniz. Tüm bunlar, hamilelik döneminde eskisi kadar çekici hissetmemenize neden olabilir. Ayrıca, yine dalgalanan hormon seviyeleri, sık sık ruh hali değişimleri yaşamanıza nedne olabilir. Vücudunuzun, yeni bir yapıya alışmaya çalıştığı hamilelik döneminde, cinselliğe karşı ilginizin değiştiği dönemler olacaktır. Özellikle son üç aylık dönemde, anne adayının konforu ve hareket kabiliyeti önemli ölçüde azaldığından, bu dönemlerde cinselliğe karşı ilgi duymayabilirsiniz ve bu da normaldir.

Cinsel yaşamı teşvik etmenin yolları!
Hamileyseniz, bu süreç sizin için son derece değerli ve özeldir. Yine de, çiftlerin aralarındaki ilişkiyi sorunsuz bir şekilde yürütebilmeleri ve her açıdan yakın olmaya devam etmeleri de önemlidir. Hamileliğin her trimesteri farklı özellikler gösterir. Bununla birlikte, vücuttaki değişimlerle ilgili endişeleri azaltmak için eşinizle birlikte yapabileceğiniz şeyler de vardır:
• İnternet üzerinde yer alan çıplak hamile fotoğraflarına bakabilirsiniz. Bu, anne adayının değişen vücudunun, aslında tüm hamileler için geçerli olduğunu anlamasını sağlayacaktır.
• Anne adayının kendisini olumlaması ve karnında dünyaya gelmeye hazırlanan bir canlı olduğunun farkına varması önemlidir.
• Karnınızı sık sık okşayarak bebeğinizle etkileşim kurmak, size kesinlikle iyi gelecektir.
• Eskiden severek giydiğiniz o çekici iç çamaşırlarını giyememek biraz üzücü olabilir. Ancak, hamileler için de çekici iç çamaşırı seçenekleri olduğunu unutmayın.

Hamilelikte Güvenli Pozisyonlar Hangileridir?
Gebelik sağlıklı olduğu sürece, cinsel ilişki bebek için herhangi bir sorun teşkil etmez. Ancak, hamileliğin ilerlemesi ile birlikte anne adayının hareket kabiliyeti ve konforu azalır. Bu da, bazı cinsel ilişki pozisyonlarını zorlaştırır. Hamileliğin ilerleyen günlerinde, anne adayının yüz üstü olduğu pozisyonlardan kaçınılmalıdır. Bu, karın bölgesinden ağırlığı ve basıncı uzak tutacaktır. Baba adayının arkada olduğu pozisyonlar, hamilelikte daha güvenli olabilir. Hamilelikte güvenli kabul edilen pozisyonlardan bazıları şöyledir:
• Köpek tarzı pozisyonu,
• Kadının erkeğin üzerinde olduğu pozisyon (Cowgirl pozisyon)
• Erkeğin sırt üstü uzandığı ve kadını kucağındayken kucakladığı pozisyon,
• Karşılıklı oturma pozisyonu,
• Yan yana uzanılan pozisyonlar,
• Ayakta seks,
• Kadının diz ve ellerinin yerde olduğu pozisyon (ilk aylarda daha güvenlidir)
Hamilelikte cinsel ilişki sırasında, anne adayının konforu açısından yastıklardan destek almak, seks oyuncakları kullanmak faydalı olabilir.

Hangi Pozisyonlardan Kaçınmalı?
• Anne adayının altta olduğu misyoner pozisyonu. Bu pozisyon, bebeğe kan akışını kısıtladığı için uzmanlar tarafından önerilmemektedir.
• Karnın üzerine uzanılan yüz üstü pozisyonlar rahatsız edici olabilir.
• Vajinaya hava üflemekten kaçınılmalıdır.

Hamileliğin Olumlu Taraflarına Odaklanın!
Bir anne adayının kendisini çekici hissetmesi zor değildir. Ancak, pek çok çift hamileliğin başından itibaren cinsel ilişkiden uzak durmayı tercih etmektedir. Bununla birlikte, doğumdan kısa bir süre sonra anne adayının cinsel hayata geri dönmesi ortalama 5-6 hafta kadar sürebilir. Ancak, bir süre sonra her şeyin normale döneceğini bilmek rahatlatıcı olabilir. Zaten bu süreç, aylardır beklediğiniz bebeğinizi kucağınıza aldığınız dönemlerdir ve onunla yakından ilgilenmeniz gerekir.
Hamilelik için uygun pozisyonlar, pek çok farklı pozisyonu içerir. Size en uygun pozisyonu bulmak için çeşitli pozisyonları denemelisiniz. Bu süreçte, nelerden zevk aldığınızı anlamanıza da yardımcı olabilir.

Doğumdan Sonra Cinsel İlişki
Yukarıda da belirtildiği gibi, doğumdan sonra, annenin vücudunun iyileşmek için zamana ihtiyacı vardır. Doktorunuz, uygun gördüğü zamanda cinsellik için izin verecektir. Ancak, en sağlıklısı vücudunuza belirli bir zaman vermektir. Bu süre kadından kadına değişiklik gösterse de, genellikle doğumdan sonraki ilk 6 hafta vücuda iyileşmesi için zaman vermesi önerilmektedir. Tamamen iyileşme olmadan cinsel ilişkiye girmek, enfeksiyon riskini arttırabilir ya da yırtıklara neden olabilir. Bu durumda, vücudun iyileşmesi için de daha uzun süre gerekir. Bu nedenle, doktorun talimatlarını takip etmek ve uygun zamana kadar beklemek en iyisidir.

Kaynak:

Prof. Dr. Bülent TIRAŞ – Hamilelik Sırasında Cinsel Yaşam

Mayoclinic – Sex during pregnancy: What’s OK, what’s not

Babycenter – Pregnancy sex positions

Prof. Dr. Bülent TIRAŞ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.