Kadın Bedeninde Doğum Sonrası Değişimler

Kadın Bedeninde Doğum Sonrası Değişimler

Bebeğinizi içinizde ilk hissettiğiniz anda aslında bedeninizde pek çok değişiklik başlamıştır bile. Hamileliğin ilerleyen evrelerinde vücudumuzun dıştan görünen değişiklikleri dışında da pek çok değişiklikler gerçekleşecektir.

Doğum ile birlikte sona eren gebeliğin ardından bu kez vücut kendisini yeni duruma uydurmaya çalışır.

Aylar süren hasret sona ermiş, ailenin yeni bireyi ile birlikte eve dönülmüştür. İlk günlerin kalabalığı, heyecanı yerini rutin günlere bırakırken bütün ilgi bebeğe yoğunlaşmıştır. Peki, anne ne durumdadır?

Hormonların kimi azalırken kimi yeni hormonlar ortaya çıkmıştır. Ruhsal ve fiziksel değişikliklere uyum sağlamaya çalışan kadın aynı zamanda toplumsal görevleri ile de baş etmekte, ilk doğumunu gerçekleştiren anneler çok deneyimsiz oldukları bu yeni rollerini en iyi şekilde yerine getirmeye çalışmaktadır.

Kadınların doğum sonrası bedensel ve ruhsal değişimlerine bakıldığında bunların başında doğum sonrası yaşanan lohusa depresyonudur. Yetersizlik duygusu, hormon değişiklikleri ve çevresel faktörlerden kaynaklanan bu depresyon süresi ve şiddeti arttığı takdirde hızla annenin gereken psikiyatrik desteği alması sağlanmalıdır.

Bunun dışında kadının bedeninde de bazı fiziksel değişimler ortaya çıkar.

Saç dökülmesi, gece terlemeleri, emzirme sırasında ateş basmaları, ciltte lekelenmeler, vajinal sarkmalar, kabızlık, şişkinlik, akıntı, idrar torbası problemleri, bu değişikliklerin en bilinenleridir.

Doğum sonrası birkaç ay içerisinde geçen bu değişikliklerin uzaması durumunda mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Pek çok kadın için gebelikte alınan kiloların verilmesi doğum sonrasının en büyük sorunudur. Gebelikte kilo alımı kadından kadına değişir. Doğum sonrası emzirme döneminde annenin uygulayacağı diyet nedeni ile kilo vermek çok kolay değildir. Bu da annenin veremediği kilo nedeniyle kendisini baskı altında hissetmesine neden olmaktadır.

Diyetisyeninizle birlikte size en uygun ve uygulanabilir diyet programı ile doğum sonrası ideal kilonuza kavuşmanız hiç de zor olmayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.