Kızım Yüzme Dersine Katılamaz!

Kızım Yüzme Dersine Katılamaz!

Merhaba Sevgili Okurlar,

Bugün çevresiyle, inançlarıyla, eşinin tavrıyla, kızının isteğiyle bir türlü uyum sağlayamayan, iki arada bir derede kalan bir kız annesinin çıkmazıyla karşınızdayım.

Bayan E 38 yaşında evli 2 oğlu, 1 kızı var. Erkeklerin okuldaki katılımlarında sorun yok. Tüm sorun 11 yaşındaki kızın yüzme dersine katılmasının günah olacağı kaygısıyla başlıyor. Sınıftaki diğer öğrenciler gibi soyunacak, mayo giyecek ve havuzda egzersizler yapacak. Sonra duşa girip yıkanırken keza yine bayanların gözleri önünde.

Kızla havuzda yüzme öğrenen erkek çocuklar evde neler anlatır? Bu çıplaklık köye telefonla ulaştırılır mı? Buradaki komşular ne der? Kaygıları içinde anne baba kızlarını okulun ilk yarısında yüzme dersine gitmekten alıkoyabilmişler. Şubattan itibaren okul yönetimi ısrarla mektuplar yollayıp, sonunda ebeveynleri okula müdürle görüşmeye davet edince, anne de çareyi benimle görüşmede buldu.

Oysa çocuk havuza gitmeyi, yüzmeyi öğrenmeyi herşeyden çok istiyor ama 11 yaşında anne babasına bağımlı bir kız itaatten öte adım atamıyor, küskün dargın bir mucize bekliyor.

Bayan E. aslında yasaklar yöneten bir anne değil. Ne var ki eşi iş yerinde soru ve yorumlar karşısında bilenebilir. Köyden annesi babası telefonla ’’Sen nasıl bir aile reisisin? Kızının soyunup havuzda dolaşmasına, namusuna söz gelmesine nasıl izin verirsin? gibi sorular karşısında eve gelip öfkesini herkesten çıkarmayı deneyebilir korkusu var bir yanda. Öte yanda ’’Ben fazla okula gidemedim, kızım gitsin, ben yüzme öğrenemedim kızım öğrensin istiyor ama diğer konularda olduğu gibi korkusuna, bağımlılığına yenik düşüp susup oturuyor.

Ne yapılabilir? Belki çok, belki de tek bir seçenek var.

Almanya’da tüm çocuklar 12 yıl okula gitmek zorundalar. Velilerin matematik dersine gönderirim, yüzme dersine göndermem diye dersler arasında seçme şansları yok. Sadece din dersine yazılı başvuru ile katılmayabilirler.

Anne baba kendileri için ne ister? Kızları için ne ister? Kızın isteği ile anne babanın isteği örtüşebilir mi? İsteklerden biri de kızlarının okulunu başarıyla bitirmesi ise, bu çocuğun arkasında söylenebilecek her türlü yoruma karşı kim duracak? Kim durmalı?

Kaldı ki Almanya’da ilkokuldan başlayarak yüzme dersleri programa alınmış. Çocuklar otobüsle havuza götürülüp ders sonunda yine okula bırakılıyorlar.

Böyle bir fırsatı değerlendirmemenin acısı geçen yıl bir mayısta yaşandı. 12 yaşındaki S. annesi ve babasıyla gezerken Ren nehrine düştü. Onlar da yüzme bilmediklerinden gözlerinin önünde kızlarının girdaba kapılıp gitmesine bakakaldılar. Ertesi günü kızın cesedi uzakta bir yerden çıkarıldı. S. yi de ailesi yüzme dersine göndermemişti. Daha kaç kurban verilecek? Böyle hataların telafisi yok. Keşkeler çocukları geri getirmiyor.

Kalbinizin, vicdanınızın sesi mi, yoksa elalem mi sizi yönlendirsin? Bir kez daha düşünmek bir CAN kurtarabilir.

Ayşe Wiesner
Terapist

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.