Probiyotiklerin Sağlığımızdaki Önemi

Probiyotiklerin Sağlığımızdaki Önemi

Kafkasya’da yaşayan toplulukların uzun yaşamalarının en önemli faktörlerinin başında, beslenmelerinde bol miktarda probiyotik içeren “Kefir” kullanmaları gelmektedir.

Probiyotik kelimesi Latince “Yaşam İçin” anlamına gelmektedir. Gerçekten de bilim insanları probiyotiklerin insan sağlığında çok önemli rolleri olduğunu artık kanıtlamışlardır.

Probiyotikler, Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımıyla, bazı besinlerle alınan, bağırsaklara ulaştığında florayı dengeleyen ve insanların sağlığında çok önemli fonksiyonları olan canlı mikroorganizmalar olarak açıklanmaktadır. Bağırsaklarda zararlı bakterilerin artışını önleyen faydalı bakteriler olarak da tanımlamak sanırım daha açıklayıcı olacaktır.

Probiyotik içeren besinlerin diyabet, çölyak hastalığı, kolon kanseri, bağışıklık sistemi sorunları, gastroenteritler, ülseratif kolon, crohn hastalığı, antibiyotik alımına bağlı ishaller, astım, obezite, romatoitartrit gibi pek çok hastalıkta tedaviye önemli ölçüde faydası olduğu bilinmektedir.

Diğer yandan normal doğumda bebeklerin anneden probiyotik alımının çok yüksek olduğu; buna karşın, sezaryenle yapılan doğumlarda ise bu durumun söz konusu olmadığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Probiyotiklerden yoksun olarak dünyaya gelen bebeklerde bağırsak florasının yeterince gelişmediği, bağırsak hastalıkları, alerji ve bağışıklık sisteminin zayıflığına bağlı olarak çeşitli hastalıkların ömür boyu geliştiği tespit edilmiştir. Probiyotik yoksunluğu nedeniyle bağırsak mukozası üzerindeki koruyucu tabaka ortadan kalkmakta ve besinlerdeki zehirli (toksin) maddeler tekrar kana geçerek hastalıklara neden olmaktadır.

Yaşantımızın doğum anından itibaren gereksinimi olan probiyotikler sebze, meyve, et, yumurta, turşu, yoğurt, peynir, sirke gibi besinlerin dengeli alımıyla yararlı etkilerini gösterecektir.

Ömür boyu sağlık bizlerin elinde.

Saygılarımla,

Ecz.Yıldız Mit KARAOSMANOĞLU

Panora Eczanesi / Ankara

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.