Sezaryen Ameliyatının Riskleri

Sezaryen Ameliyatının Riskleri

Sezaryen ameliyatının dezavantajları, sakıncaları ve riskleri şu şekilde sıralanabilir:

Sezaryen ameliyatının bir karın ameliyatı olmasından dolayı, genel veya spinal anestezi gerektirmesi, bazen az veya çok kanama gibi komplikasyonlar yaşanması nedeniyle her ameliyat gibi bazı riskler taşır. Bu nedenle sadece gerekli durumlarda yapılması önerilir. Sezaryen ameliyatının anne ve bebek açısından taşıdığı riskler:
– Sezaryen ameliyatında çok nadiren görülse de en sık görülen komplikasyonlar enfeksiyon, kanama ve pelvik organ yani rahime yakın bulunan mesane, barsak gibi organların yaralanmalarıdır. Sezaryen ameliyatlarının %1-2’sinde aşırı kanama nedeniyle kan transfüzyonu gerekebilir. Çok nadiren aşırı kanama nedeniyle rahmin ameliyatla alınması bile gerekebilir.
– Sezaryen ameliyatı sonrasında bacak damarlarında pıhtı oluşması (derin ven trombozu, dvt) ve akciğerlere pıhtı atma riski normal doğuma göre fazladır.
– Sezaryenin bir dezavantajı doğumdan hemen sonra anne bebek etkileşimini geciktirmesi veya engellemesidir.
– Sezaryen sonrası anne normal doğuma göre çok daha geç iyileşir. Hastaneden daha geç taburcu olur. Günlük hayatına ve işine dönmesi daha uzun süre alır.
– Sezeyan sonrası ağrı normal doğuma göre çok daha fazla olur.
– Sezaryen amelyatı geçiren annenin sonraki doğumlarında plasentanın (bebeğin eşinin) rahim ağzına yerleşmesi veya rahim duvarına yapışması gibi (previa, dekolman, akreata) komplikasyonlar daha sık görülür.
– Sezaryen ameliyatı geçiren anne sonraki bebeklerini normal doğum ile doğurma şansını büyük oranda kaybeder.
– Sezaryen sonrasında bebekte solunum sıkıntısı olma riski daha fazladır. Normal doğumda bebek doğum kanalından geçerken uğradığı basınç sayesinde akciğerlerindeki su dışarı atılır ancak sezaryende bu gerçekleşmediği için solunum sıkıntısı meydana gelebilir. Elektif sezaryende bebekte yenidoğan geçici takipinesi (TTN) ve RDS gelişme riski 7 kat fazla bulunmuştur.
– Nadiren genel anesteziye veya spinal, epidural anesteziye bağlı komplikasyonlar oluşabilir.
– Sezaryen olan annenin doğumdan sonra herhangi bir komplikasyon nedeniyle tekrar hastaneye yatma riski normal doğum yapanlara göre daha fazladır.
– Sezaryen ile doğan bebeklerde meme emme başarısı daha düşüktür.
– Bazı araştırmalar sezeryan ile doğan çocuklarda astım hastalığına daha sık rastlandığını göstermiştir.
– Sezaryen olan annelerin karınlarında ameliyata bağlı oluşabilecek yapışıklıklar nedeniyle ileride infertilite (kısırlık) problemi yaşama riskleri daha yüksektir.

Op. Dr. İrfan Tarhan

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Seco dedi ki:

    Ben hamileyken o kadar arastirdim okudum ki dogal dogum yapmak icin ölüyordum resmen.kafamda her sahneyi canlandirirdim o cigliklardan sonra yavrumu kucaklamayi acilarimi dindirmesini vs. Sezeryan olmayi bir saniye bile dusunmedim. Gel gelelim bazen mecbur kalinan durumlar var. Ben de onu yasadim. Normal dogumum basladi suyum geldi 10 saat bekledim sanci cektim suni sancida aldim ama dogum olmadi acil sezeryana alindim.ve hala hatirladikca icim burkuluyor. Kendi riazsiyla sezeryan olanlari aklim almiyor. O bir ameliyat ve iyilesmesi zor bir ameliyat. Kimse ozenmemeli bence. Allahin sizi yarattigi donanima guvenin. Ameliyat gerekmedikce olmayin arkadaslar. Iyilesmesi cok zaman aliyor ve acili bir surec. Bebegim aglarken yataktan dogrulup kalkmak.icin insanustu bir caba gerektiriyordu ve bebegim o sirada cildiriyordu. Ozenmeyin. Ben soyle degerlendiriyorum. Evet normal dogum agrili fakat cekerken bir vaadi var bebegin kucagina geldigi anda o aci bitiyor. Ama sezeryanda tam tersi evet agrisiz doguruyorsun ama bebegini kucagina aldiginda ameliyat yarana dokunuyor ve iste agrilarin o zaman basliyor. Bebeginle gonlunce vakit bile geciremiyorsun. Once dogali dusunun. Size sezeryan olmus tavsiyesi….

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.