Tutuklanan Anne Adayının Durumu

Tutuklanan Anne Adayının Durumu

Gölgeli, az ışık giren bir pencereden hepinize merhaba.

Bakın son günlerde neler oldu ve beni nasıl gece gündüz düşündürdü. Bu kez 35 yaşında, 11 yaşında bir oğlu ve 5 yaşında yuvaya giden bir kızı olan, 6 aylık hamile bir hanım. Hakkında 4 aydır tutuklama kararı olan ve 15 gün önce tutuplanıp cezaevine gönderilen bayana hakim haftada bir zorunlu terapi kararı koymuş. Alın size kocaman bir problem yumağı. Çocukların babaları ortada yok, 11 yaşındaki oğlu okulda sorunlar çıkarmakta. 5 yaşındaki kızı da yuvada altına kaçırmaya başlamış. Hanım ise gereksinimlerin minimum karşılanabildiği cezaevinde süresi henüz kesinleşmemiş günlerini sayacak. Yavrusu cezaevinde dünyaya gelecek. Yine tüm problemler aynı anda acil çözüm istiyor ve benim elimde sihirli bir sopa yok.

Kriminal polisten aldığım bilgiye göre çocuklar ayrı ayrı koruyucu ailelere verilmişler. Tabi onlarla da ayrıca hem çocukların durumu, geleceği hakkında, hem de kendilerinin genel dünya görüşleri, eğitim anlayışları ile ilgili görüşmeler yapmak görevin önemli bir bölümü.

Hapisteki anne adayı da kötü durumda. Ne olmuş, neden nasıl olmuş, konumuzun dışında. Elinden telefonu, diğer özel eşyaları alınan, çocuklarından uzakta, ve ne zaman onlara kavuşacağı da belli olmayan bu hanım, o gölgeli pencereden daha fazla ışık girebileceğine inanmak zorunda.

Daha fazla ışık nasıl girmeye başlar?

*Hapiste iyi hali belirlenip rapor edilirse,

*Hapiste açılan kurslardan birini başarıyla bitirip meslek sahibi olabilirse,

*Terapilerine aksatmadan katılırsa,

*Cezaevinden çıkınca bir iş bulabilme olasılığı varsa,

*Bir işveren ona iş vereceğim derse,

Hem kendisi hem de çocukları için düzgün bir vatandaş olmaya karar verip, çaba gösterirse, penceresinden her gün biraz daha fazla ışık girecek. Onun yüzü aydınlandıkça çocuklarının gözleri parıldayacak. Ne kadar iyi bakılırlarsa bakılsınlar, anne yanı, kokusu, sıcaklığı, yeri doldurulamayan, özlenen bir boşluk olarak (umarım uzun sürmeyecek bir süre) kalacak.

Bana ve diğer hizmet edenlere ağır görevler düşüyor. Ama en ağırı annenin sırtında.

Tüm kalbimle dilerim ki yılmadan, pes etmeden bundan sonrası için doğru ve yasal olan adımlar atsın, çocuklarını koruyucu ailelerden geri alabilsin. Onları bağrına basıp, çizdiği doğru yolda şaşmadan yürüyebilsin.

Şimdi kapkaranlık, paramparça, her biri bir yana savrulmuş bir dünyayı toparlayıp, umutla, azimle yeni, taşlı dikenli de olsa “UMUT, AYDINLIK” vadeden yola düşme zamanı. Beklemek yok, uğraşmak var. Her insan ikinci bir şansı hakeder.

Ben inanıyorum, bu hanım da ikinci ve son şansını iyi kullanacak.

Dilerim öyle olur.

Ayşe WIESNER

Terapist

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.