Yavrularımızı Elektrik Çarpmalarına Karşı Nasıl Koruyalım?

Yavrularımızı Elektrik Çarpmalarına Karşı Nasıl Koruyalım?

Elektrik çarpmalarına karşı yavrularımızı korumak için öncelikle yaşadığımız çevreyi düzenlememiz gerekmektedir.

Özellikle emekleyen ve yeni yürümeye başlayan çocuklar için elektrik prizlerine parmaklarını sokmalarını engellemek için uygun kapaklar takılmalıdır.  Yer yer kabukları zarar görmüş kabloların en kısa zamanda değiştirilmesi gerekmektedir. Elektrik kabloları ve üçlü prizler salon ya da odalarda ortalık yerde bırakılmamalıdır.

Gece lambalarının küçük çocukların ulaşabileceği yükseklik ya da mesafeden uzağa yerleştirilmesi gerekmektedir.

Islak zeminlerde elektrikli alet bulundurmamaya özen gösterilmeli, bu ortamlarda elektrikli araç kullanılmamalıdır.

Ütü, cep telefonu, oyuncak v.b. araçların şarj aletlerinin bulunduğu alanlarda yavrularımızı kesinlikle yalnız başına bırakmamamız gerekmektedir.

Çocuklarımızla sözlü iletişim kurabildiğimiz zaman onlara elektrik prizleri ile oyun oynanmayacağı, tv, cep telefonu, şarj aletleri ve diğer elektrikli araçların oyuncak olmadığı mutlaka öğretilmelidir.

Fişi prizden çekerken kablosundan değil fişin kendisinden tutmak gerektiği, elektrikli aletlerin ıslak elle tutulmaması gerektiği, yanan ampullerin sıcak olduğu çok iyi anlatılmalıdır.

Tüm bunların dışında yetişkinler olarak çocukların oyun alanlarında elektrikli aletler, kablolar ve şarj aletlerini bırakmamayı, kullanmadığımız zaman elektrikli aletlerin kablolarını prizden çıkarmayı, evde elektrikli araçlar ile ilgili tamirin mutlaka profesyonel kişiler tarafından yapılmasını alışkanlık haline getirmemiz gerektiğini hiç unutmayalım

Aldığımız bu önlemlere karşın yine de elektrik çarpması ile karşı karşıya kaldığımız durumlarda ilk yapılması gereken sigortadan elektriğin kesilmesidir. Bu sırda elektrik çarpan kişiye kesinlikle dokunmamalısınız.

Kalın bir tahta ya da kumaş parçası ile yavrunuzu elektrik kaynağından uzaklaştırmalı, en kısa zamanda mutlaka hastaneye götürmelisiniz.

 Elektrik çarpmaları ile ilgili olarak elektrik akımının kesilmesi için aranması gereken numaranın 186 olduğunu bir kez daha anımsatırız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.