Yeni Doğanlarda Göbek Kordonu Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Yeni Doğanlarda Göbek Kordonu Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Göbek kordonu, anne karnında bebek ve anneyi birbirine bağlayan bağdır. Bebek, yaşam ile arasındaki bağı bu kordon sayesinde kurar. Doğum gerçekleştiğinde ise görevini tamamlayan bu kordonu doktor keser ve bebekte ilk nefeslerini kendi başına almaya başlayarak yaşama merhaba der. Kordonun bebeğin göbek kısmında kalan parçası belirli bir süre içinde düşerek, bebeğin göbeği normal görüntüsünü alır. Bu zamana kadar ise bebeğin kordon bağının olduğu bölgeye dikkat ederek bakım uygulamak gerekir.

Peki neler yapılmalı ve yapılmamalıdır?

-Bebeğin göbek bağının olduğu bölge günde bir kez antiseptik solüsyonla temizlenmelidir. Bunun için doktorunuzun önerdiği antiseptiği kullanmanız doğru olacaktır.

-Temizlik göbekten başlayarak uç kısma doğru yapılmalıdır. Temizliği gerçekleştirirken, mutlaka steril gazlı bez ya da pamuk kullanılmalıdır.

-Enfeksiyona açık bir bölge olduğu için, temiz ve kuru tutulmalıdır.

-Göbek kordonunun, idrarla temas etmemesi ve hava alması sağlanmalıdır. Bu nedenle, bu kısmın bebeğin bezinin üzerinde bırakılması gerekmektedir.

Göbek kordonu düşene kadar bebeği silerek temizliğini sağlayabilirsiniz. Ancak bu konuda doktorunuzun görüş ve tavsiyelerini almanız doğru olacaktır.

-Zamanla rengi koyulaşarak, kendiliğinden ortalama 1-3 hafta arasında düşecek olan göbek kordonu, kendiliğinden ve tamamen düşene kadar ebeveynler bir müdahalede bulunmamalıdırlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.