Yeni Normale Uyum

Yeni Normale Uyum

Hepimiz dünyayı etkisi altına alan ve travmatik bir süreç olarak adlandırılan bir pandemi döneminden geçtik. Bilinmezlikler, yeni roller, devamlılığın bozulması gibi süreçler ailemizin tüm fertlerini zorladı. Fakat bununla birlikte artık belirsizlik bulutlarının hafif hafif dağılmaya başladığı, yeni bir durumla karşı karşıyayız o da: Yeni Normale Dönüş.

Her süreçte olduğu gibi bu süreçte de bazı çocuklar daha fazla, bazı çocuklar ise bu süreçten daha az etkilenecekler. Bizler biliyoruz ki kaygı zemini daha kaygan olan çocuklar, duygusal sağlamlığı zayıf olan çocuklar, maalesef aile içi destek göremeyen çocuklar ve yeniliğe karşı toleransı zayıf olan çocuklar daha fazla etkilenecekler. Bugünlerin ardından çocuklarınızda sorular sorma, zaman zaman yalnızlıktan korkma, ellerini yıkama ihtiyaçları, güvende hissetme istekleri olabilir bunlar normal sayılabilecek kaygı düzeyleri olarak kabul edilir. Ancak dışarı çıkmayı tamamen reddetmeler, temizlikle ilgili yüksek takıntılar, yemede içmede uyku düzeninde bozulmalar yüksek düzeyde kaygı dediğimiz süreçlere işaret eder ve uzman desteği alınmasını tavsiye ederiz.

Bu süreçte hala kaygı ve belirsizlik konuşmaları ev içinde ve telefonlarla ev dışında fazla ise en kısa zamanda öncelikle bunu durdurun.
Çocuklarınızın güvenli limanları olduğunuza inanıyorum bu sebeple onlara ne kadar tutarlı ve belirgin mesajlar verirseniz o kadar güvende hissetmelerini sağlarsınız.

•Pandemi sürecinin nasıl bir noktaya geldiğini yaşına uygun olarak anlatınız.
•Çocuğunuza ulaşabileceğiniz anları en iyi siz biliyorsunuz; resim yaparken, kumla oynarken, uykudan önce gibi. O anlarda artık yavaş yavaş şayet çalışıyor iseniz işe başlayacağınızı, onun okula döneceğini, bu durumun ne şekilde devam edeceğini kısa ve net cümleler ile anlatınız.
•Sorularına net ve anlaşılır cevaplar veriniz, bilmiyorsanız bunu öğrenip sana döneceğim diyerek sonradan cevaplayınız.
•Zaman zaman kuralların esneyebileceğinden, şimdilik bunun bu şekilde gitmesini umduğunuzdan bahsedebilirsiniz. Yani bir sonraki belirsizliklere ya da sürprizlere karşı onları hazırlayınız.
•Hijyen kuralları üzerinde sohbet edebilir, onları korkutmadan yeni süreçle ilgili bilgilendirme yapabilirsiniz.

Ve ek olarak; yeni dönemde ebeveynleri olarak yeni duygu ve davranış değişimlerine karşı sabırlı ve hazırlıklı olun. Kendi duygu ve davranış regülasyonunuzu sağlayamazsanız onların da sağlayamayacağını unutmayın. Birlikte denge, birlikte mutluluk söylemini sık sık aklınıza getirin. Sağlıklı günlerde buluşmak üzere.

Uzm. Psk. Esra Yatağan

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.