Gebelikte Oluşan Çatlaklar

Gebelikte Oluşan Çatlaklar

Tüm hamileler gebelikleri esnasında oluşan çatlaklardan endişe duyar. En çok merak edilen konu ise çatlakların geçip geçmeyeceğidir.

Nerdeyse tüm gebelerin yaşadığı bir problem olarak karşımıza çıkan çatlaklar, derinin altındaki dokularda oluşan yapısal değişiklerden dolayı oluşmaktadır. Özellikle gebeliğin 6.ve 7. aylarında ortaya çıkarlar. İlk olarak kaşıntı ile kendini belli eden çatlaklar, sıklıkla karın bölgesi, meme çevresi, kalça ve bacaklarda oluşmaktadır.
Oluşma nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, çatlaklara, gebeliği esnasında fazla kilo alan annelerde daha sık rastlanmaktadır. Ayrıca, ilk gebelikte daha az oluşan çatlakların 2. ve 3. gebeliklerde artarak devam ettiği görülmektedir.


Çatlak oluşumuna önlem olarak neler yapılabilir?

-Düzenli olarak çatlak önleyici krem ve yağ kullanılmak önemli ölçüde çatlak oluşumunu engelleyecektir.

-Yapılan araştırmalar, sigaranın çatlak oluşumunu önemli ölçüde artırdığı yönündedir. Bu sebeple diyebiliriz ki; anne adayının elbette önce bebeğin ve kendi sağlığı için sigara içmemesi sonrasında da çatlak oluşumunu engellemekte de aldığı bir tedbirdir.

-Anne adaylarının hamilelikleri boyunca sağlıklı beslenmeye dikkat ederek, kilo alımlarını kontrol altında tutmaları son derece önemlidir.

-Çatlakların oluşmaya başladığı dönemde henüz rengi pembemsi iken A vitamini içeren kremler kullanmak çatlağın oluşumunu durdurmak için çok etkili bir yoldur.

-Tüm önlemler alınmasına rağmen çatlak oluşumu yaşayan anne adaylarının aile öyküsünde çatlak olduğu görülmüştür. Bu durum için ise çatlakları engellemekten değil de ancak daha az oluşmasını sağlamaktan bahsedebiliriz.

Çatlaklar, estetik açıdan düşünüldüğünde hiçbir kadının bedeninde istemeyeceği bir görüntüdür. Ancak bir açıdan da bakıldığında; tıpkı yüzde oluşan yılların yaşanmışlığını hatırlatan kırışıklıklar gibi çatlaklar da gebeliğinizin ve bebeğinizin vücudunuzda bıraktığı bir izdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.