Ben Takibi ve Vücut Ben Haritalaması

Ben Takibi ve Vücut Ben Haritalaması

Ben Takibi ve Vücut Ben Haritalaması

Benler, vücutta sık rastlanılan deri lezyonlarıdır. Çok çeşitli sayıda, çapta ve karakterde olabilirler. Renkleri pembeden deri rengine, kahverenginden siyaha kadar değişebilir. Kabarık, düz yüzeyli, pütürlü veya kıllı olabilir, doğuştan olabildiği gibi sonradan da edinsel olarak adlandırılan benler oluşabilir.
 
Genetik olarak ailede fazla sayıda ben olması, uzun süreli güneşe maruz kalma öyküsü ve açık tenli kişilerde benler fazla sayıda ve daha büyük gözlenmekte, takiplerinin düzenli yapılması gerekmektedir. 
Ortalama olarak beyaz insanlarda ben sayısı yaşamları boyunca 15 ila 40 arasında değişmektedir. Hastaların ben sayısı fazla (50’den fazla) ve benleri büyük çaplı ise, ailede melanoma (kötü huylu deri kanseri) öyküsü varsa melanoma adı verilen kötü huylu deri kanseri görülme riskleri yükselmektedir. 
 
Her kişinin belirli aralıklarla kendi ben muayenesini yapması gerekmektedir. ABCDE kuralı adı verilen basit bir algoritmaya göre ben muayenesi yapılabilmektedir.
A: asymmetri (asimetri) 
B: border (sınır düzensizliği)
C: color (renk karışıklığı)
D: diameter (çap)
E: evolution (gelişim)
Eğer kişi asimetrik, sınırları düzgün olmayan, rengi karışık (alacalı), çapı büyük (5mm’nin üzerinde) ve farklı bir gelişim gösteren (kanayan, kabaran, yara olan) ben fark ettiyse derhal uzman dermatoloji hekimine başvurmalıdır. 
 
Ayrıca herhangi olağandışı bir durum yoksa, uzman dermatolog tarafından yıllık ben muayenesi önerilmektedir. Uzman hekimler tarafından ben muayenesi dermatoskop adı verilen cihazlarla yapılmakta, resimleri bilgisayara kaydedilmekte ve arşivlenerek her sene daha önceki resimlerle karşılaştırılmaktadır. Gereken hastalara bilgisayarlı dermatoskop ile vücut ben haritalaması yapılarak daha ayrıntılı bir muayene elde edilmektedir. Böylece benlerin analizleri ortaya konulmakta, herhangi bir melanoma şüphesinde bu benler erken teşhis edilerek tedavi edilebilmektedir. 
 
Güneşten korunarak, düzenli ben muayenesi ve vücut ben haritalaması ile kötü huylu deri kanseri olan melanoma ile mücadele erken tespit edilerek üzücü sonuçlara yol açamadan teşhis ve tedavi şansı vermektedir.
Uz.Dr. Cansel Köse Gürer
Dermatoloji Uzmanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.