Büyük Anneler ve Büyük Babalar; Torunlarınızın Çocuklarınızın Kuralları İle Büyümesine İzin Verin Lütfen

Büyük Anneler ve Büyük Babalar; Torunlarınızın Çocuklarınızın Kuralları İle Büyümesine İzin Verin Lütfen

Büyüklerimizden şunları çok sık duyarız ya da duyailiriz. Neler mi bunlar?  Örneğin;

-“Bu bebek aç, sütün yetmiyor. Mama mı versek?”

-Henüz bir iki aylık bebeğe susuz kalmış diyerek su vermek.

-Ek gıdaya yeni geçmiş bebeğe ver ver bal ver çilek ver demek.

Bu örnekleri o kadar çok çoğaltabiliriz ki; memlekete göre, kişiye göre saymakla bitmez. Ama hepsinin ortak noktası var. O da çekirdek aileyi özellikle anneyi yıpratmak. Evet, bunları nasıl engelleriz? Ben ne yaptım? Biz neler yaptık? Kurallar koyduk. Ve kuralları büyüklerimize saygı çerçevesinde benimsettik.

Fakat bunu yapmak cidden zor. Çünkü toplum olarak kurallara bakışımız onları nasıl çiğnerizdir. Bu noktada en çok babalara iş düşmekte.

Neden mi? İşte burası çok önemli.

Çünkü kurallar annenin yapmış olduğu doğum ile yani lohusalık ile başlar. Anne depresiftir, anne gergindir. Ve baba bilir ki bu geçicidir. Bu yüzden büyüklerimiz ile çekirdek ailemiz arasında köprü kurmalıdır. Yani kuralları ilk koyan babadır.

Sevgili annem, babam sizler bizleri büyüttünüz. İşte artık sıra biz de. Bizler de bu bebekleri büyüteceğiz. Lütfen bize saygı duyun, sevgi duyun ve mümkünse elinizden geliyorsa yardım edin. Ama lütfen fikirlerinizi uygulamayın torunlarınıza. Onları yani fikirlerinizi bizlerle sadece paylaşın.

Ben, “ torunum olsa da onu markete götürüp çikolata alsam” diyen babanın oğluyum. Ama şimdi oğlum Cem 2,5 yaşında ve babam ona diyor ki; ”Cem oğlum sana hangi meyveyi alayım?

Ben, “torunum olsa da ona pastalar yapsam” diyen annenin oğluyum ve o anne şimdi torununa şekersiz, doğal pekmez ile bal ile kurabiyeler yapıyor. Onun için bahçede çilek, dut yetiştiriyor.

Annem, babam, kardeşlerim, yani Cem’in dedesi, babaannesi, emmileri; “Cem gelince evde televizyon olduğunu unutuyoruz. Onunla oyunlar oynamaktan aklımıza gelmiyor “ diyorlar.

Biliyorsunuz ki doğal yemek yemek ambalajlı, hazır gıdalar yememek kadar oyun oynamak çocuklar için çok ama çok fazla önemlidir.

Bütün bunlar işte en baştan yani lohusalıktan itibaren koyulan kurallar çerçevesinde var olmaktadır.

Kesin ve net olunmalıdır.

Çocuğa çikolata vermenin, ona televizyon açmanın ona telefon vermenin ebeveynlerin keyfinden kaynaklandığını düşünmekteyim.

Bu konulara isterseniz sonra değinelim.

Özetle annelerimiz, babalarımızda birer çocuktur.

Sen, hem büyüklerimizle hem de çocukla kırmızı ışıkta beklemeden geçersen, yayalara yol vermezsen, hayvanlara şefkat göstermezsen, koyduğun kurallar yok hükmündedir. Çünkü sen de yani anne, baba olarak biz de evrensel kurallara, hatta insan olma kurallarına uymayarak, örnek olmazsak, kural koyamayız. Koysak da onlar çiğnenmek için var olur…

Sevgiler,

Cem’in babası Ali.     

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.