Gebelik ve Vitaminler

Gebelik ve Vitaminler

Gebelik ve Vitaminler

Vitaminler, canlıların metabolizma ve bağışıklık sistemini oluşturan mekenizmaların vazgeçilmez maddelerdir. Vücüdumuzda eksiklikleri görüldüğü anda pek çok hastalığın nedeni olmaktadır.

Dengeli beslenen insanlarda vitamin eksikliği ya da fazlalığı pek görülmemektedir. Doğadaki denge beslenmedeki dengemizle eştir.

Vitaminler suda ve yağda çözünen olmak üzere iki gruba ayrılır. Yağda çözünenler A,D,E,K vitaminleridir. Emilimleri için safraya ihtiyaç vardır ve yağ hücrelerinde depolanırlar, fazlası atılmaz.

B ve C gibi suda eriyenler vücutta birikmez idrarla atılır.

Gebelerin vitamin gereksinimi diğer zamanlara göre farklılık göstermektedir. Bu nedenden dolayı beslenme düzeni ve dışarıdan vitamin alımı gerekebilir.

Gebeler, Doktorları ve Beslenme uzmanları denetiminde vitamin dengelerini sağlamalıdırlar. Gebelikte Folik asid (B9) vitamini çok önem taşımaktadır. Üç ay öncesinden başlayarak hamileliğin üçüncü ayına kadar folik asid takviyesi gereklidir.

Vitaminler asla kilo alımına neden olmaz. Günümüzde doğal ve katkısız ürünlere ulaşmanın zorluğu nedeniyle özellikle vitamin takviyesi önem taşımaya başlamıştır. Eczanelerde güvenilir firmaların vitaminlerini bulmak mümkündür.

Gebeler için çok önemli olan gereksinimlerden biri de kalsiyumdur. Anne karnındaki bebek tüm kalsiyumu annenin kemiklerinden almaktadır.

Bu durum ileride annenin osteoporoz riskini önemli ölçüde arttırmaktadır.

Gebelerin günlük 1000 mg kalsiyuma ihtiyaçları olduğu unutulmamalıdır.

 

Ecz.Yıldız Mit Karaosmanoğlu

Panora Eczanesi Ankara

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.