Gebelikte Troid Hormonu

Gebelikte Troid Hormonu

Gebelikte Troid Bezi tarafından salgılanan troid hormonu ilerleyen aylarda eksiklik gösterebilir. Troid hormonun eksikliğinin temel nedenlerinden birinin iyot eksikliğinden kaynaklanır. Troid hormonu eksikliği yaşayan anneler yanlış bilgilendirmelerden kaynaklı yersiz korkulara kapılabilmektedir.

Bu korkuların kaynağı çoğu zaman ne yazık ki sanal ortamdaki bilgi kirliliğinden dolayıdır. Bu bilgi kirliliğinin başında gebelikte troid hormonu eksikliğinin çocukta zekâ geriliğine neden olacağı şeklindedir.

Anne adayında troid hormonu eksikliği önceden mevcut ise zaten hamile kalması çok kolay değildir. Rutin gebelik kontrollerinizde ise doktorunuz sizin hormonal değişikliklerinizi zaten düzenli olarak takip etmektedir. Yakın zamanda hamilelerde troid hormonu değerlerindeki değişiklikler yetişkinlerdeki normal aralıkların dışında değerlendirilmeye başlamıştır. Bu değerlerin dışında görülen değerlerde gereken takviye bir endokrin uzmanı ile birlikte önerilecektir. Hamileliğin metobolizmayı hızlandırıcı etkisi zaman zaman troid bezinde büyümeye de neden olmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki troid bezinin büyümesi troid hormonlarında bir artışa neden olmamaktadır.

Günümüzde Yenidoğan da yapılması taramalardan birisi de TSH ve gerekirse daha ayrıntılı testler ile bebekte hipotroidi olup olmadığının tespitidir.

Hipotroidi yaklaşık olarak 4000 de bir bebekte görülen bu hastalık Yenidoğan da toid hormonunun az ya da hiç salgılanmaması olarak ortaya çıkar. Erken teşhis ile bebekte motor ve zekâ gerili gibi sorunlar onu etkilemeden tedavi edilebilir.

Sağlıklı günler dileklerimizle

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.