Kitaplarla Uyumak

Kitaplarla Uyumak

Prof.Dr.Sedat Sever, Çocuk Edebiyatı ve Okuma Kültürü (*)adlı eserinde ”Çocukluk yıllarında okuma kültürünün temellerinin atılabilmesi, duyu algılarını ve düşünceyi bilinçlendiren uyaranların çocuğun yaşam alanına katılabilmesi ile olanaklıdır(.s.12)” diyor.

Pek çok anne ve baba çocukları ile birlikte kitap aracılığı ile geçirdikleri süreyi yalnızca uykudan önce ile sınırlamaktadır.

Oysa kitap çocuğun elini her uzattığında ulaşabileceği, aile bireyleri ya da tek başına kendisinin sayfalarını çevirebileceği zamanla sınırlandırılmamış bir uyaran olmalıdır. Anne ya da babasının sadece uykudan önce okuduğu uykuya geçiş sürecinin parçası olduğunda kitap onun yaşamındaki önemini ve değerini yitirmektedir. Kitapla olan etkileşim çok kısa sürmekte, kitaptan elde edilmesi beklenen merak duygusu yerini uykuya bırakmaktadır.

Evde çocuğu rol model olacak olan yetişkinler bir arada olduklarında sakin bir ortamda kitaplarını okur, yemek masasında okudukları kitaplar hakkında sohbet ederlerse çocuk da bu sohbetlere katılacak, pasif bir okuyucu olmaktan çıkacaktır.

Unutmamalıyız ki sadece uykudan önce okunan kitaplar çocuğa yeni uyaranlar kazandıramaz. Evet çocuğunuzla güzel bir zaman dilimi geçirmiş olabilirsiniz ama okuma alışkanlığına yönelik yanlış iletiler de vermiş olacağınızı unutmayın.

Kitap okurken onun görsel uyaranlarla tanışması, dilsel gelişiminin tamamlanması ile iletişim becerilerinin de sağlıklı bir biçimde kurulması demektir. Bu nedenle kitap okumaya ayrılan zaman dilimi karşılıklı sohbet ve yorumlarla zenginleştirilmeli, okuma sürecine çocuğun da katılması için onu yüreklendirmeliyiz.

Evet, sadece uyku öncesi okunan kitaplar çocuklarımızın kitapla olan iletişim süresini çok sınırladığı gibi onların okuma alışkanlığı kazanmasına, okuma sürecine aktif olarak katılmasına engel olmaktadır. Unutmayalım ki kitap okuma alışkanlığı yavrularımızı uyutmaya değil onların uyanık, farkındalıkları yüksek ve sorgulayan bireyler olarak yetişmelerini amaçlamalıdır.

 

 

*Sever,Sedat,Çocuk Edebiyatı ve Okuma Kültürü,Tudem Yay.2.Baskı,İzmir2015

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.