Çocukların Okula Başlamadan Önce Yapılması Gereken Sağlık Kontrolleri

Çocukların Okula Başlamadan Önce Yapılması Gereken Sağlık Kontrolleri

Okula başlayacak olan çocukların mutlu ve başarılı bir okul yaşamı için sağlık kontrollerinin yapılması ihmal edilmemelidir. Bunun için öncelikle tam kan, idrar, parazit, kan şekeri, demir düzeyi ölçümleri yapılmalıdır. Aşı bilgileri gözden geçirilerek eksik aşıları da tamamlanmalıdır.

Çocukların fiziksel gelişimlerinde tiroit hormonunun önemi çok büyüktür. Az çalışması kilo alımı, yorgunluk çok çalışması ise sinirlilik ve zayıflığa yol açar. Okula başlamadan yapılan tiroit kontrolü ve ihtiyaç duyulduğu takdirde başlayan tedavi ile bu sorunların önüne geçilebilir.

Doğumun ardından yapılan işitme testlerinin okul öncesi bir kez daha yinelenmesinde yarar vardır. Çocuğunuzun arkadaşları ve öğretmenleri ile sağlıklı iletişim kurması işitme ve konuşma konusunda sorunlarının aşılmasına ve kendisini rahat ifade edebilmesine bağlıdır.

Aynı şekilde görme taraması yapılarak erken yaşta teşhis ve tedavi edilebilecek göz kusurlarının kronikleşmesi de önlenebilir.

Diş doktorunuza yapacağınız ziyaret ile ağız ve diş sağlığı konusunda çocuğunuzu bilgilendirmelisiniz. Koruyucu önlemler ve tedavi yöntemleri ile çocuklarınıza bu konuda da iyi bir rol model olmalısınız.

Geniz eti ve burun tıkanıkları da okula başlamadan mutlaka kontrol ve tedavi edilmesi gereken sağlık sorunlarıdır. Çocuğunuzun fiziksel gelişiminde sağlıklı bir gece uykusunun önemi çok fazladır.

Konforlu bir uyku havalandırılmış ve uygun ısıda, sağlıklı nefes alıp vermek ile mümkündür.

Yapılacak olan bu temel sağlık kontrolleri ve gerekli hallerde uygulanacak tedavi ve operasyonlar ile sağlık sorunları başlangıcında tespit edilip, çözülebilecektir.

Son olarak özellikle kış aylarında ya da mevsim geçişlerinde ortaya çıkan enfeksiyon hastalıklarına karşı sağlıklı beslenmeye dikkat edilmesi vücut direncinin güçlendirilmesine çok dikkat edilmelidir. Mikropların yayılmasını önlemek ve iyileşme sürecini hızlandırmak açısından ateşli ve hasta çocukların evde dinlendirilmesine özen gösterilmelidir.

Sağlıklı başlayan okul yaşamı daha eğlenceli, daha başarılı, katılımcı ve sağlıklı bir biçimde sürecektir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.