Belki de Bebek Sahibi Olmak İçin Tüp Bebek Yöntemini Denemelisiniz?

Belki de Bebek Sahibi Olmak İçin Tüp Bebek Yöntemini Denemelisiniz?

Evliliğinizin ilk yılları çok güzel geçti. Eşinizle birlikte verdiğiniz karar belli bir süre çocuk yapmamak oldu. Gezdiniz yeni yerler keşfettiniz. İşinizde planladığınız kariyer gelişimi ile hedeflediğiniz yere gelip ekonomik olarak da düze çıktınız. Eh, ev ve araba da alındı belki. Her şey yolunda gidiyor ve çok mutlusunuz. Artık bu mutluluğu bir çocuk sahibi olarak taçlandırmanın zamanı geldi. Ama işler planlandığı gibi gitmiyor değil mi? Zaman geçiyor ve siz o güzel müjdeyi bir türlü alamıyorsunuz.

Doktorunuza gittiğinizde sizden ve eşinizden istenen bir takım tetkikler sonucunda tüp bebek yönteminin denenmesi önerisi ile karşı karşıya kalıyorsunuz.

Belki sizin öykünüz farklı olabilir ama ilk kez tüp bebek yöntemi ile karşılaşan çiftler bu yöntem konusunda elbette kafalarında onlarca soru ile evlerine döneceklerdir.

Bu yazımızda o sorulara kısa yanıtlar vermeye çalışacağız.

Doktorunuz size doğal olarak hamile kalamamanızın nedenini sizden ya da eşinizden kaynaklanan bir sorundan olduğunu söyleyebilir ve tüp bebek öncesi başka birtakım tedavi yöntemleri uygulayabilir.

Bu tedavi yöntemleri de yetersiz kaldığında son olarak başvurulacak yöntem tüp bebektir.

Tüp bebek tedavisi esas olarak dört aşamadan oluşur. Bunlardan ilki her hasta için özel olarak düzenlenen bir protokole uygun olarak yapılan ilaç kullanımı ile yumurtalıkların uyarılmasıdır.

İkinci aşamaya geldiğimizde yumurtalar toplanır

Üçüncü aşamada ise yumurtalar ile spermler bir araya getirilerek döllenme sağlanır.

Son olarak bu döllenme işleminin ardından oluşan embriyo ya da embriyolar rahme yerleştirilir.

Çiftlerin tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmaları zaman zaman psikolojik sorunlar yaşamalarına neden olabilir. Bu süreçte ilk seferde hamile kalınmadığı durumlarda ikinci üçüncü demeler de olumsuz sonuçlandığı takdirde çocuk sahibi olmaya yönelik motivasyon görülmektedir. Bu nedenle bu işlemler sırasında çiftlerin psikolojik destek alması önerilir.

Tüp bebek tedavisine karar veren çiftlerin tedavi sırasında akıllarına takılan her konuda yanıt alabilecekleri bir merkeze başvurmalarında yarar vardır.

Ayrıca unutmamak gerekir ki kaliteli yumurta üretimi kadının yaşı ile bağlantılıdır. Bir kadının gebe kalma şansı en fazla 35 yaş öncesinde iken 40 lı yaşlardan sonra bu şans giderek azalmaktadır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.