Meme Kanserinde Erken Tanı

Meme Kanserinde Erken Tanı
Meme kanserinin en sık görülen belirtisi yeni ortaya çıkmış olan ağrısız kitle varlığıdır. Hastaların sadece %10’unda kitle olmaksızın ağrı şikayeti vardır. Özellikle belirtilmesinde fayda olan bir konu, meme ağrısının (mastalji, mastodini) daha çok iyi huylu meme hastalıklarının bir belirtisi olduğudur. Meme kanserinin daha nadir görülen belirtileri arasında meme derisinde ödem, çekinti, meme başının içeriye doğru dönmesi, meme başından kanlı akıntı olması ve koltuk altında sert, fikse lenf nodlarının varlığı sayılabilir.
Fizik muayenede memede şüpheli bir kitle bulunursa, mutlaka mamografi ve ultrasonografi ile değerlendirilmesi gerekir. Kırk yaş altında meme şikayeti ile başvuran bir hastada öncelikli görüntüleme yöntemi meme ultrasonografisidir; ancak gerekli olduğu düşünüldüğünde her yaşta mamografi çekilebilir. Kırk yaş üzerinde ise mamografi ve ultrasonografi beraber yapılmalıdır. Meme kanseri riski yüksek olanlarda (aile öyküsü veya edinilmiş risk faktörleri veya meme biyopsisi sonucu saptanan bazı lezyonlar varlığında) daha erken yaşlarda mamografi çekilmesi gerekebilir. Gerek duyulduğu durumlarda diğer görüntüleme yöntemlerine ek olarak veya onların yerine manyetik rezonans görüntüleme (MRI) gibi yöntemlere de başvurulur. Görüntüleme işlemleri tamamlandıktan sonra uygun bir biyopsi tekniği seçilerek tanı konulmaya çalışılır. Günümüzde daha çok tercih edilen yöntem, çeşitli avantajları nedeniyle, kalın iğne biyopsisidir (tru-cut veya kor biyopsi olarak da adlandırılır). Kanser kuşkusu olan meme kitlelerinin gerekli tetkikler yapılmadan ve hatta görüntüleme yöntemleri tamamlandıktan sonra bile cerrahi biyopsi ile çıkartılmaları (eksizyonel biyopsi), özellikle erken evre meme kanserinde, daha sonra yapılacak cerrahi işlemleri olumsuz yönde etkileyebileceği için önerilmemektedir.
Meme kanserinden korunmak amacıyla önerilen hayat tarzındaki değişiklikler ve alınabilecek önlemlerin hiçbirinin bilimsel başarısı net olarak kanıtlanabilmiş değildir. Bu nedenle meme kanseriyle mücadelede en önemli slogan erken tanıdır. Eğer tanı erken aşamada konabilirse, hem tedavi başarısı artmakta hem de daha basit cerrahi yaklaşımlar ve yandaş tedaviler kullanılarak başarılı sonuçlar alınabilmektedir.
Prof.Dr. Serdar M. Özbaş
Özel Ankara Güven Hastanesi
Meme Hastalıkları Tanı ve Tedavi Merkezi
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.