Anne Karnında Baba ile Tanışmak

Anne Karnında Baba ile Tanışmak

Bir kadının yaşamındaki en özel zaman sağlıklı geçen hamilelik dönemi olmalı. Öyle ya, içinizde yeni bir hayat başlıyor. Sizin korumanızda,  sizin bedeninizde. Hamilelik ilerledikçe içinizde onun kıpırdadığını hissetmeye başladığınızda aranızdaki bağın da daha fazla güçlendiğini hissedersiniz. Yaşamınız boyunca sizi mutlu edebilen tek tekme yavrunuzun anne karnında attıkları olacaktır.

Bazen hareketleri ile sizi uykunuzdan uyandırırken, bazen de hareketlerini duymadığınız anlarda  endişelenmenize yol açar, sizi uykusuz bırakır.

Babalar bu süreçte  yardımcı oyuncudur. Anne ve bebeğin arasındaki bu iletişim de onların daha rahat olması için yapılması gerekenleri sağlayandır.

İşte tam da bu noktada anne karnındaki bebek ile baba arasında iletişim kurma hem annenin sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmesi hem de bebeğin babası ile ilk tanışması gerçekleşebilir. Özellikle 20 ve 21.haftalarda bebekler dış dünya ile tek iletişim yolu olan duyma duyusunu kullanarak söylediklerinizi işitmeye başlar.

Bebek beklemenin heyecanını anne ve babanın birlikte paylaşmasının en güzel zamanları babanın annenin karnını okşayarak bebekle yapacağı konuşmalardır. Babanın yumuşak bir ses tonu ile bebekle yapacağı konuşmalar, anne karnındaki bebeği rahatlatır. Ona söylediğiniz güzel sözleri sürekli yinelerseniz bebeğin anneyi de rahatsız eden hareketleri  biter  ve uyumaya başlar.

Onunla yumuşak bir ses tonuyla konuşan anne ve babalar onun bilinçaltına olumlu mesajlar bırakırken güvenli bir dünyada olacağının da güvencesini vermektedir.

Anne karnındaki bir bebeğe klasik müzik dinletmek, sakince konuşmak doğumdan sonra huzursuzlandığı zamanlarda onu sakinleştirmede çok işe yaramaktadır. Bebeğin belleğinde babanın sesinden kaydedilecek olumlu izler, yaşamı boyunca onu kolaylıkla sakinleştirebilmektedir.

Uzmanlar tarafından özellikle oda da çalınan Barok müziğin sürekli kendisini tekrar eden melodilerinden bebeklerin çok hoşlandığı saptanmıştır.

Anne karnında kendisi ile yapılan konuşmalar ve duyduğu müziğin tınıları onları sakinleştirdiği gibi aynı zamanda zekâ gelişimlerini de olumlu yönde etkilemektedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.