Bebeklerin Beden Dili ve İletişim

Bebeklerin Beden Dili ve İletişim

Yeni yılda yeni umutlar… Biten bir yılın ardından gelen yeni yıl için dileklerimiz hep olumludur. Sağlıklı, mutlu, huzurlu bir yıl dileriz.

Yeni yılın gelişi ile belki de en büyük heyecanı ailelerine yeni bir birey katılacak olan anne babalar duyar. Kucaklarına alacakları bebeklerinin geleceği yıl belki de onların yaşamlarının en güzel yılı olacaktır. Onu karşılamaya hazırlanırken yeterli olup olamayacakları endişesini taşımayan anne baba var mıdır?

Bu yazımızda size bebeğiniz ile iletişim kurmanıza yardımcı olacak birkaç ipucunu paylaşmak istiyoruz.

Bebeklerinizin beden dili ile size acıktığını, sıkıldığını, oynamak istediğini, canının yandığını size ifade ediyordur.

Bebeklerin bedenlerini kontrol edebildikleri süreç öncelikle başını dik tutmayı başarması ile başlar. Ardından önce destekli sonra desteksiz oturması gelir. Bu süreçte annesi ile göz göze gelmeyi, çıkardığı sesler ile iletişim kurmayı da öğrenmektedir. Bu sesler ve el kol hareketleri ile ilgi beklediğini, oyun istediğinin mesajını vermektedir. Sizin yapmanız gereken onun bu isteklerine olumlu yanıt vermektir. Onu kucağınıza alın, dokunup okşayın. Bu ondaki güven duygusunu güçlendirecektir.

Bebeğiniz dünyaya geldikten kısa bir süre sonra anne bebeğinin çıkardığı sesler ve davranışlar ile onun ne istediğini, ne söylediğini anlayabilmektedir.

Bebeğinin isteklerini anlayan anneler ona dokunarak, onunla konuşarak sevgisini göstererek sarıldığında uyumlu, çevresi ile uyumlu bir birey yetiştirmektedirler.

Bebekliğinde kendisi ile sürekli olumlu ve yumuşak bir ses tonu ile sözlü iletişim kurulan çocukların zihinsel gelişimlerinin konuşulmayan yaşıtlarından anlamlı bir biçimde daha ileri olduğu gözlemlenmiştir.

Bebeğiniz doğduğu andan itibaren onların gözlerinin içine bakarak onu sevdiğini söylemenin onun en sevdiği şarkının sözleri olduğunu hiç unutmayalım.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.