Gebelik Öncesi İdeal Kiloda Olmanız İçin Nedenler

Gebelik Öncesi İdeal Kiloda Olmanız İçin Nedenler
Pediatrics’de yayınlanan son çalışmaya göre, annesi gebelik öncesinde kilolu olan çocuklar ileriki yaşlarında yüksek oranda obezite riski taşımaktadırlar. Ohio State Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından 3000’in üzerinde anne ve çocuğun bulguları değerlendirilmiş, etnik, ırk, annenin gebelik öncesi vücut ağırlığı, sigara kullanım durumu, emzirme durumu gibi etmenler incelenmiştir.  Sonuç olarak, annenin gebelik öncesi vücut ağırlığının çocuğun vücut ağırlığı üzerine büyük oranda etkili olduğu gösterilmiştir. Gebelik öncesi kilolu olan annelerin çocukları uygun vücut ağırlığına sahip olan annelerin çocukları ile karşılaştırıldığında, 7 yaşta 3 kat daha fazla kilolu oldukları saptanmıştır. 
Bunun yanı sıra, mama ile beslenen çocuklarının anne sütü ile beslenenlere göre daha kilolu oldukları da belirlenmiştir. 
 
Dikkat çekilen diğer bir bulgu ise zamanla çocukların vücut ağırlığındaki artışın devamlı olmasıdır. 3 yaşında kilolu olan çocuklar 7 yaşında da kilolu olarak bulunmuştur. Ayrıca diğer çalışmalarda da kilolu çocukların yetişkin yaşamlarında da kilolu olduğu gösterilmiştir. 
 
Kilolu gebe kadınlar sadece gestasyonel diyabet, gebelik hipertansiyonu gibi yüksek risklere sahip olmakla kalmayıp çocuklarının ileriki dönemde kilolu olmalarına zemin hazırlamaktadır. Elbette bu durum yaşam tarzının getirdiği etkiler sonucu da ortaya çıkmaktadır: yetersiz egzersiz, dengesiz beslenme gibi. Ancak annenin istemeyerek çocuğuna böyle bir yük getirmesi de bertaraf edilemez. Lütfen gebelik öncesi düzenli egzersizi, yeterli ve dengeli beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirin. Böylelikle vücut ağırlığınızı kontrol etmek durumunda kalmayacak ve çocuğunuza da sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanabileceği bir çevre hazırlamış olacaksınız.
 
 
Uzm. Dyt. Tuğba Küçükkasap
Beslenme ve Diyet Uzmanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.