Mis Kokan Minik Eller…

Mis Kokan Minik Eller…

Ülke olarak son zamanlarda yaşadığımız üzücü olaylar hepimizin hassasiyetini artırdı hem de olumlu yönde diyebiliriz.

Bir kaç kişi ve kesimi saymazsak eğer herkes daha duyarlı, temizlik daha detaylı yapılıyor ancak en önemlisi biz ebeveynler büyük telaş yaşarken minik yavrularımız olayın sadece el yıkama boyutuna odaklanmış durumdalar. Evet sürekli el yıkıyoruz, dezenfektanlar, kolonyalar kullanıyoruz, her an yanımızda ıslak mendil, peçete, maske, eldiven derken tam teşekküllü seyyar satıcı gibiyiz her birimiz.

Yaşanan olayları onların gözünden yorumlamak veya anlatmak hiç de göründüğü kadar kolay değil elbette. Daha bulaşıcı virüsün ne olduğunu bilmeyen yavrulara bu hastalıktan binlerce insana bulaştığını ve ölümcül olduğunu anlatabilmek yerine ellerimizi yıkmanın önemini anlatır olduk. Aslına bakarsanız ellerini bilinçli yıkayan bir nesil ile gümbür gümbür geliyoruz. Aileleri bilinçli ve duyarlı olan çocukların bunu örnek alacağı aşikar.
Belki de silkelenip kendimize geldik bir nevi. Görmediğimiz düşmanımıza karşı gardımızı aldık, bekliyoruz. En büyüğü ise zorunlu #evdekal # farkındalığımız.

Görmediğimiz düşmanımız hiç beklemediğimiz bir anda savunmasız yakalasa da bizi, bizler arabesk söylemlere, sosyal medya bilgi kirliliğine kulağımızı kapadığımız sürece daha kolay atlatacağımızı düşünüyorum.
Etrafta dolaşan mesajlara, videolara, gerçeği yansıtmayan rakamlara, cahil bilgi akışının önüne geçtiğimiz sürece bu zorlu süreç daha çekilir bir hal alacak sanırım.

Bu yaşadıklarımızdan ders aldığımız kadar ruhsal, maddi, manevi her türlü yeni bir zorluk karşısında bir bütün olacağız millet olarak. Esas birlik zamanı bu zamandır, duyarlı olmak, empati kurmak, hayatları riske atmamak..

Sağlıkçılarımıza gelince!!!! başımızın tacı hepsi. Bir kez daha anladık ki tıp, ilim, bilim hayatın taa kendisi ve hepimiz doktorlarımıza muhtacız bunun farkındayız. Ve bir kez daha gördük ki canla başla gece gündüz demeden hastalığın yayılmasını önleyen bu pelerinsiz kahramanlara minnet borçluyuz. İşte yeni doğan bir bebek olduğunda vatanına, milletine hayırlı bir evlat olsun derken bunu kastediyordu aslında büyüklerimiz… Bizler de böyle evlatların tohumlarını şimdiden serpiştireceğiz topluma.
Bundan sonra bize düşen en en büyük ödev!
Minik yavrularımıza güzel bir gelecek bırakmak ve bırakabilmek için ellerini yıka, evde kal…

Meltem Kantarcı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.