Gebelikte “Prozac” Kullanılabilir mi?

Gebelikte “Prozac” Kullanılabilir mi?

Günümüz modern toplumlarında depresyon, çağın hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Özellikle kentlerde çalışma ortamının yoğunluğu, kalabalıklar arasında giderek yalnızlaşan yaşamlar nedeniyle, farklı boyutlarda da olsa depresyon gündelik yaşamımızın ayrılmaz parçasıdır.

Hamilelik hormonlarının depresyona karşı koruyucu bir kalkan oluşturduğuna dair yanlış bir inanış vardır. Hamilelik sanılanın aksine depresyonu önleyen bir durum değildir. Tam aksine, hamilelikle birlikte değişen duygular kimi zaman depresyonu arttırıcı rol oynayabilir. Bu nedenle doğrusu, hamilelik öncesi depresyon tedavisinin alınacak danışmanlıkla gerçekleşmesi ve kadının hamilelik dönemine fiziksel ve ruhsal açıdan hazır olmasıdır.

Bu gerçekleşmeden hamilelik durumu yaşanmış ise öncelikle hamilelik sürecinde anne adayının depresyon tedavisinin mutlaka gerçekleşmesi gerekir. Aksi takdirde anne adayı bulunduğu durumu ret edecek, düzenli kontrollerini aksatarak bebeğin sağlıklı gelişimi için yapılması gerekenleri göz ardı edebilecektir.

Alkol ve sigara hatta uyuşturucu kullanımı gibi gebelikte kesinlikle yapılmaması gereken kötü alışkanlıklar geliştirebilir. Beslenme ve yaşam biçimini hamileliğe uygun olarak sürdürmez.

Hamilelikte depresyon tedavisi ve antidepresan kullanımı sorusu işte bu noktada ortaya çıkmaktadır.

Tüm uzmanlar hamilelikte ilaç kullanımının mutlaka doktor kontrolünde olması gerektiğini belirtmektedir. İlaçların hamilelerde kullanımı ile yapılmış çalışmaların sonuçları bilinmeden alınan ilaçların etkileri, hem anne hem de bebek açısından olumsuz sonuçlar doğurma riski taşımaktadır.

Depresyon tedavisi için tüm dünyada en çok bilinen ve kullanılan ilaç olan Prozac’ın da hamilelikte kullanımı konusuna gelince, hamilelikte kullanmak zorunda kalınan her ilaç için olduğu gibi Prozac’ta da kar zarar listesi yapılmalıdır. Prozac hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde olumsuz etkilerin rastlanmadığı C grubu ilaç kategorisinde yer almaktadır. Ancak insanlar üzerinde yapılmış kontrollü deneyler yoktur. Yine de yapılan bazı incelemelerde hamileliğinin ilk üç ayında Prozac kullanan kadınların doğum sonrası bebeklerinde doğum kusurlarına rastlanmadığı söylenmekte. Ancak hamilelikte her ilaç için olduğu gibi, Prozac da doktor denetiminde kullanılmalıdır.

Hamileler ve hamilelik kararı alan kadınların bu süreç öncesi hem fiziksel hem de psikolojik olarak kendilerini hazırlamaları en doğru olanıdır. Hamilelik döneminde oluşacak sorunlarla da böylece çok daha kolay baş edebileceklerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.