İkinci Hamilelik Hüznü

İkinci Hamilelik Hüznü

Geçen hafta sevdiğim bir arkadaşım, beni arayarak ikinci bebeğine hamile olduğunu öğrendiğini söyledi. Ben tabii mutluluk çığlıkları attım, kutladım. Ama o durgundu. Sonra dedi ki; “kendimi mutlu hissetmiyorum, bu yüzden de suçluluk duyuyorum, ayrıca kızıma (ilk çocuğu) karşı da vicdan azabı duyuyorum”. İki cümleyle duygularını o kadar özet ve doğal bir şekilde anlatmıştı ki…

Henüz iki yaşındaki kızı için endişeliydi. Evet kızına bir kardeş vermek istiyor, eşiyle birlikte zaten hep iki çocuk planları yapıyorlardı. Ama bu hamilelik plansız gelişmişti.

Peki şimdi ne olacaktı? Endişelerini nasıl yenecekti?

Biraz dertleştik, iki çocuk annesi olarak kendimi hatırlayıp ona şunları söylerken buldum kendimi:

“Birinci çocuğu yaşça küçükken hamile olan hemen hemen bütün anneler, vicdan azabı, suçluluk gibi duygular hissedebiliyorlar. İlk çocuğu için “daha çok küçük, bana ihtiyacı var, onun bana bu kadar ihtiyacı varken bir de bana muhtaç canımdan bir parça daha geliyor, ne yapacağım” endişesi ve üzüntüsü ikinci hamilelikte, maalesef gebelik mutluluğunun yerini alıyor. Bir bebek daha geliyor diye sevinemiyor insan. Duygular karışıveriyor. Annelik işte. Bir taraftan büyük çocuk için endişe duyarken, ikinci bebek için de sevinemiyorum diye suçluluk duyuyorsun. Mesela sen şimdi kızını bu yüzden emzirmekten kesmek zorundasın ve bu bile seni üzüp, vicdanını rahatsız edebilir. Yalnız şöyle düşünmek seni rahatlatır mı acaba? Birincisi kızın için harika bir dönem başlıyor, kardeş sevgisini küçük yaşta tadacak ve yanında her zaman birlikte olacağı bir arkadaşı olacak. O kadar büyük olacak ki kardeş sevgisi ve abla olma sevinci sen bile inanamayacaksın. Onlar birlikte oyun oynarken ve eğlenirlerken bu hüznünü hatırlayıp gülümseyeceksin. İkincisi de çekirdek aile ikinci bebekle birlikte çok değişiyor. İkinci bebekle hayal ettiğin aileni kuracaksın, daha da kenetleneceksin. Emin ol ki; bu geçici bir süreç. Şu an gebelik hormonların senin ekstra duygusal hissetmene sebep oluyor. Üç-beş haftaya kadar duygu durumun farklılaşacak. Tabii ki sürpriz olması, beklenmedik bir zamanda miniğin gelmesi, her ne kadar bu fikir olsa da, gerçekten tam bir şok etkisi yaratabiliyor. Kısa sürede bu şoktan çıkacağını bil. Bir mink can, tıpkı ilk bebeğin gibi büyüyüp, tüm sevgisiyle sana bakacak. Emin ol ki; bebeğin sana mutluluk ve bolluk getirecek. Sağlıkla kucağına almanı dilerim güzel arkadaşım”.

Tüm ikinci hamilelik mutsuzluğu yaşayan sevgili anneler, bir minik mucizeye daha bedeniniz ev sahipliği yaptığınız için çok şanslısınız!

Sağlıkla kucağınıza almanız dileğiyle. Sevgiyle kalın.

Ülkü YILMAZ
AnneyleBebek Editörü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.