0-6 Yaş Yavrularımıza Doğru Kitaplar mı Okuyoruz?

0-6 Yaş Yavrularımıza Doğru Kitaplar mı Okuyoruz?

Çocuklarının okuma alışkanlığı edinmesi tüm anne babaların çok önem verdiği konulardan biridir. Ancak okuma alışkanlığının edinilmesi kadar çocuklarımıza hangi kitapları okuyacağımız da önemlidir. Kitabın mutlaka resimli olası ve bu resimlerin bir sanatçının fırçasından çıkmış olması çocuğun görsel hafızasının gelişimini yardımcı olacaktır. Baskı kalitesi de kitapla ilişkisinin uzun sürmesi açısından değerlidir.

Gelelim kitabın içeriğine. Çocuğun hayal gücünü zenginleştirecek, düşünme ve sorgulama yeteneğini geliştirecek konular onların her zaman ilgisini çeker. Özellikle, kahramanları hayvanlar ya da kendileri gibi çocuklar olan öyküler yavrularımızın çok hoşuna gider.

Okunacak kitaplarda anlatılan öyküler 0-6 yaş grubundaki çocuklarımız için didaktik olmamalıdır. Sonu mutlaka mutlu bitmelidir. Onları eğlendirecek, sözcük hazinelerini geliştirecek, çevresine ve arkadaşlarına karşı duyarlı olmaya davet edecek kitaplar her zaman ilgilerini çeker.

Bu yaş grubu çocuklarımızın hayatlarının en önemli etkinliği oyundur. Doğru ve yanlışı oyunla öğrenirler. Uyaranları çok, eğlenceli kitapları daha çok severler.

Nitelikli okur olarak büyümelerini hedeflediğimiz çocuklarımızın okuyacağı kitapları seçerken anne, baba ve öğretmenlerin sorumluluğu büyüktür.

İşte bu yüzden önceden okumadığımız hiçbir kitabı çocuklarımıza da okumayalım.

Albenisi yüksek ama içeriği yanlış kitaplardan çocuklarımızı böyle koruyabiliriz. Ayrıştırıcı, korku, nefret duyguları uyandıran ya da küçük bir çocuğa verilmemesi gereken mesajları taşıyan kitaplar çocuklarımıza faydadan çok zarar verecektir. Örneğin, küçük bir çocuğa evliliği, eş seçimi gibi konuları ele alan bir kitap yerine zor durumdaki arkadaşlarına yardım ederek onun sorununa çözüm arayan kahramanların kitabın sonunda yaşadıkları mutluluğu öğrenmelerine özen gösterelim.

Kuğulu Montessori Okulu olarak biz bu konuda çok titiz davranarak çocuklarımızı uzman akademisyenlerin görüşlerini de dikkate alarak Çocuk Edebiyatı’nın nitelikli örnekleri ile tanıştırıyoruz.

Sizlere de önerimiz çocuk kitapları seçiminde ÇOGEM (Ankara Üniversitesi Çocuk ve Gençlik Edebiyetı Merkezi) nin internet sayfasını takip edip akademisyenlerin incelemeleri ışığında çocuğunuzun yaş grubuna uygun kitapları çocuklarınızla birlikte okumanızdır.

İyi okumalar dileklerimizle…

İlkiz Kucur TAŞDELEN
Kuğulu Montessori International Preschool Dünya Klasikleri ve Çocuk Edebiyatı Öğretmeni

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.