Küçük Okurlar Neler Okumalı

Küçük Okurlar Neler Okumalı

Doğdukları andan itibaren dünyayı tanımaya çalışan küçük okurların kitapla ilk tanışmaları onların yaşam boyu sürecek iyi okur yolculuğu açısından çok önemlidir. Bu konuda onlara yol gösterici olarak en büyük görev anne baba ve okul öncesi öğretmenlerine düşmekte.

0-2 yaş grubu çocukların beslenme, korunma, uyku gibi ihtiyaçlarının yanında bir diğer ihtiyaçları da oyundur. Oyunlarla kendisini, içinde bulunduğu dünyayı ve kendini tanımayı, çevresiyle iletişim kurmayı öğrenir. Oyunlar sırasında oyuncaklarla zihinsel ve fiziksel becerilerini geliştirir. Bu nedenle bu yaş grubunun kitapları aynı zamanda onun oyuncakları olmalıdır. Çocuk kitapları bol resimli, oyuncaklarının arasında her an ulaşabileceği bir yerde duran, oyun oynayabileceği kitaplar onun hayatında yer almalıdır.

Anne babası ile birlikte okunan, resimleriyle hayal gücünü zenginleştiren çocuk kitaplarının çok önemli bir işlevi daha vardır. En sevdikleri ile paylaşılan zaman için kitapları araç olmaktadır. Bu da çocuğa kitabın iyi bir şey, kitap okumanın da güzel bir etkinlik olduğu duygusunu pekiştirir.

Peki, bu kitaplar aracılığı ile neler öğrenir 0-2 yaş arasındaki küçük okurlarımız. Yeni kavramlarla tanışır, bu kavramların arasındaki ilişkileri kurmaya başlar .Artık yavaş yavaş sayılar, renkler kısa sözcüklerle okumaya yönelik bir merak başlar. Kahramanları kendisi gibi çocuk ve hayvanlar olan küçük öyküler daha çok hoşlarına gider.

Tüm bunların yanında tekerlemeler, maniler bilmeceler de onların sözel becerilerini geliştirirken ana dillerine olan sevgilerini de pekiştirir.

Anaokulu döneminde artık resimlerin yanında kısa cümleler de yer almaya başlar. Şimdi kendisi gibi okula giden kahramanlarla da tanışmalı. Okuma sırasında onun da okuma etkinliğine katılmasına, soru sormasına yorum yapmasına izin verilmeli.

Hafta sonları düzenli olarak gidilecek kitabevlerinde istediği kadar kalması, kitaplara dokunması ve hatta kendi kitabını seçmesine izin verilmeli. Alınan kitaplar o hafta içinde çocukla birlikte okunmalı.

Anne babaların kitap seçerken cinsiyetçi, ırkçı, Türkçesi bozuk, çocuğun yaş grubuna uymayan kitaplardan uzak durmalarını anımsatmaya gerek yok sanırım.

Anaokulunun son yılında çocuklarımız şiir ezberlemeye, dünyaca ünlü sanatçılar, bilim insanları ve kahramanlar hakkında yaşlarına uygun resimli kitaplarla tanışmaya başlayabilir.

Onlara hediye edeceğimiz bir deftere onların anlattığı, kendi hayal güçlerinin ürünü masal ve şiirleri şimdilik büyükleri yazsa onlar da resimlese nasıl olur?

Geleceğin iyi okurları, iyi yazarları kim bilir belki de bugün önümüzdeki bahçede koşturup bize el sallıyordur. Onları desteklemek ve gelişimine katkı sağlamak da bizim elimizde.

İyi ki hayatımızda çocuklar ve kitaplar var.

İlkiz TAŞDELEN
Çocuk Edebiyatı ve Dünya Klasikleri Öğretmeni

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.