Anne Sütü Sağlıklı Şekilde Nasıl Saklanır?

Anne Sütü Sağlıklı Şekilde Nasıl Saklanır?

Yalnızca çalışan anneler değil, artık pek çok anne bebeğinin ihtiyacı dışında olan sütünü saklama yoluna başvuruyor. Yazımızda, bebeğini anne sütü vererek büyütmek isteyen anneler için verimli ve sağlıklı bir şekilde anne sütü saklama yöntemlerine yer verdik.

Oda sıcaklığında anne sütünün saklanması

Anne sütünü ideal oda sıcaklığında (21-24 derece) 4-6 saat arasında bozulmadan, değerlerini koruyarak saklayabilirsiniz. Sağdığınız anne sütünü eğer bebeğiniz gün içinde tüketecekse buzdolabına koymanıza gerek kalmaz. Ancak buradaki en önemli nokta oda sıcaklığı ve zaman aralığının bu veriler dışına çıkmaması. Eğer sütünüz, daha sıcak bir ortamda kalacaksa ve bebek 4-6 saatten daha fazla bir zaman aralığında da beslenecekse o zaman sütünüzü buzdolabında saklamalısınız.

Buzdolabında anne sütünün saklaması

Sağdığınız sütünüzü bebeğinize gün içinde değil de bir-iki gün içinde vermeyi planlıyorsanız anne sütünü buzdolabında saklayabilirsiniz. Buzdolabının soğutucu kısmında sütü dondurmadan en az 2 gün en fazla 5 gün bozulmadan saklayabilirsiniz. Buzdolabınız yeterli ve dengeli bir soğutma yapmıyorsa bu durumu mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

Buzlukta anne sütünün saklaması

Eğer sütünüz fazla geliyor ve stok yapmanız gerekiyorsa sağdığınız fazla sütünüzü dondurarak saklamanız iyi bir çözüm yolu olabilir. Ancak bunun için buzdolabınızın dondurucu kısmının ne kadar çok ve stabil soğuttuğuna dikkat etmeniz gerekir. Eğer buzluğunuz uygun koşullarda ise en fazla 2 hafta kadar sütlerinizi buzlukta saklayabilirsiniz.

Derin dondurucuda anne sütünün saklaması

Çok daha uzun süre anne sütünü saklamak istiyorsanız veya bulunduğunuz yerde sık sık elektrik kesintisi oluyorsa, derin dondurucu sizin için çok daha sağlıklı bir seçim olacaktır. Derin dondurucularda 6 aya kadar sütünüzü muhafaza edebilirsiniz. Ancak herhangi bir zorunluluk yoksa bu kadar uzun süre dondurulmuş sütü çözdürüp kullanmayı tercih etmemeniz sağlıklı olacaktır.

Anne sütünü saklayabilmeniz için, özel olarak anne sütü saklanması için yapılmış kaplar ve poşetler kullanmanız gerekir. Bu ürünler dışında diğer malzemeleri kullanmamanız önerilir. Ayrıca sakladığınız sütlerin üzerine sağdığınız tarihi yazmanız süreyi hesaplamanız için pratik bir yol olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.