Bebekleri ve Çocukları Araba Koltuğuna Alıştırmak

Bebekleri ve Çocukları Araba Koltuğuna Alıştırmak

Yavrularımızla güvenli bir yolculuk yapmanın ilk koşullarından birisi de onların araba içinde mutlaka yaşlarına uygun araba koltuğunda oturmalarıdır.

Yeni bebek sahibi olan pek çok anne baba çocuğunun kendi kucaklarında daha güvenli olduğuna inanarak bebeklerini koltuğa oturtmak istemezler. Oysa bu konuda yapılan güvenlik testleri göstermiştir ki uygun şekilde araç içine yerleştirilmiş ve güvenlik önlemleri alınmış koltuklarda oturan çocukların kazalardan minimum zararla kurtuldukları kanıtlanmıştır.

Bu nedenle bebek ve çocukların güvenli seyahatleri için kendi koltuklarında oturmaları neredeyse tüm dünyada zorunludur.

Bebeğin dünyaya gelmesinden itibaren 8-9 kiloya kadar kullanılacak olan koltuk bebek koltuğudur. Bebek koltuğu arabanın arkasına bakar vaziyette yerleştirilmeli, bu aylarda bebeğin boynu ve kafası daha hassas olduğundan böyle bir pozisyonda sarsıntılardan daha az etkilenmektedir.

Bir yaşından sonra çocuk koltuğuna geçildiğinde baş ve boyun bölgesi güçlenmiş olacağından dolayı kendi yaşına uygun bir koltuğa geçilir ve çocuk ön tarafı görecek şekilde oturtulur.

4 yaşından 12 yaşına kadar kullanılan koltuklara ise destek koltuğu diyoruz. Bu koltuklarda çocuğun boyunun 1.50 cm ye ulaşması yani yaklaşık 12 yaşına kadar kullanımı zorunludur.

Araba koltukları mutlaka kullanım talimatlarına uygun olarak yerleştirilmeli, emniyet kemerlerinin sağlam ve çocuğun güvenliğini tehlikeye atmayacak biçimde bağlanmalıdır.

Her çocuk için yeni bir koltuk alınmalı, daha önce bir başka çocuk tarafından kullanılmış koltuklar kullanılmamalıdır.

Araba kullanımı konusunda aileler zaman zaman çocukların koltuğa oturmak istemediğinden şikayet ederler. Bu konuda kararlı olmanız, hiçbir şekilde taviz vermemeniz gerektiğinin altını çizmek isteriz.

Bu elbette zorlama ile yapılmamalı, çocuğunuza bunun güvenlik açısından önemli olduğu uygun bir biçimde anlatılmalıdır.

Siz de araçla çok kısa mesafeler için ile mutlaka emniyet kemerinizi bağlayarak ona bebekliğinden itibaren rol model olmalısınız. Özellikle bebeklik ve dört beş yaşına kadar arka koltukta çocuğunuzu yalnız bırakmayarak onun yanında bir yetişkinin bulunması, onunla sohbet etmesi, yolculuğu çocuğunuz için daha keyifli hale getirecektir.

Araç koltuğuna alıştırmak amacı ile evde onu koltuğuna oturtarak hayali yolculuklara çıkıp, yol boyu gördüklerinizi birbirinize aktarın.

Hiçbir şekilde araba koltuğuna oturmayı pazarlık konusu yapmayın. Uzun yolculuklarda çocuğun yorulması ve sıkılmasını göz önüne alarak daha fazla mola vererek enerjisini aktarabileceği aktiviteler yaparak yeniden koltuğuna oturmasını sağlayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.