Bebeklerde Kulak Ağrısı

Bebeklerde Kulak Ağrısı

Bebeklerde orta kulak iltihapları, erken tedavi edilmezse kulak zarını delerek akıntıya yol açabilmektedir.  İltihap orta kulağa veya beyne yayılabilmektedir. Peki bebeklerin kulak ağrısını nasıl farkedebilirsiniz? İşte işinize yarayacak bazı ipuçları…

Doğal olarak bebekler, kendilerini konuşarak ifade edemezler. Doktora başvurmada zaman kaybetmek hem çocuğun ağrısının devamına hem de tedavinin geç kalmasına sebep olunmaktadır. Bunun sonucunda özellikle orta kulak iltihapları kulak zarını delip akıntıya yol açabilmekte ve dahası bu iltihaplar orta kulağa veya beyne yayılabilmektedir.

İltihabın beyne yayılması durumunda menenjit, beyin apsesi, beyin damarlarında tıkanıklıkları, ölümcül ve sakat bırakabilecek komplikasyonlara yol açabilmektedir. Bu orta kulak iltihapları, orta kulak kemikçiklerini eritip, bazen geçici bazen ise kalıcı işitme kaybına sebep olabilmektedir. Bazen ameliyat zorunlu hale gelebiliyor. Peki bebekler kulak ağrılarını nasıl mı belli eder?

Kulağını tutması ya da çekiştirmesi

Sürekli ağlaması

Ateşinin olması

İşitme azlığı

Bulantı veya kusma.

Kulaktan iltihabi ya da kanlı bir akıntı gelmesi

Huzursuz davranışlar sergileyerek eliyle kulağını kaşımaya çalışması

Banyodan sonra su kaçmasına bağlı ağrılar ya da östaki tüpünün anlık tıkanmaları geçici ağrılardır. Çocuğun huzursuzluğu devam ettiğinde, ağlaması sürekli olduğunda ve yukarıdaki belirtilerde hekime başvurmak gerekiyor.

Sıcak havluyla kompres yapın

Kulaktaki ağrıya neden olan sorun ne ise onun tedavisi uygulanır. Ağrının giderilmesi için ağrı kesici şuruplar ya da sıcak havluyla kulağa kompress yapılması önerilebilir.
Bunun dışında orta kulakta enfeksiyon varsa antibiyotik tedavisine acilen başlanması, dış kulak yolunda kir varsa temizlenmesi, yabancı cisim varsa çıkarılması, dış kulak yolu iltihabında damlalar verilmesi ve kulağa su kaçmasının engellenmesi gerekiyor.

Dikkat! Kulak enfeksiyonları dışında komşu organların hastalıkları da kulağa yansıma ağrısı yapabiliyor. Özellikle boğaz enfeksiyonları, bademcik iltihapları, kabakulak, östaki borusu tıkanıklıkları gibi sorunlar da kulak ağrısıyla karıştırılabilmektedir.

AnneyleBebek.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.