Bebeklerin Gazını Çıkarma Yöntemleri

Bebeklerin Gazını Çıkarma Yöntemleri

Her anne-babanın, bebeği gece gündüz ayaklarını karnına çekerek ağlarken, cevabını aradığı tek soru “ona nasıl yardımcı olabilirim?” Bazen saatler süren bu ağlamalar karşısında kendinizi çaresiz hissetmeniz son derece doğal. Bir çözüm aradığınıza, doktorunuza danıştığınıza ve her tecrübeli anne-baba arkadaşınıza “ne yapabilirim” diye sorduğunuza eminim. Ama maalesef sevgili anneler-babalar, bebeklerde gaz sancısını bitiren bir mucize yok.

İlk dört ay “İnfantil Kolik” denilen gaz sancısını hemen hemen her bebek çekiyor. Gaz sancısı için, nedeni tam olarak bilinmeyen, kendiliğinden sona eren bir yeni doğan rahatsızlığı diyebiliriz. Kimi bebeğin biraz daha sıkıntılı, kimi bebeğin ise daha hafif atlattığı, onların gelişimlerine ait bir süreç olarak da görebilirsiniz.

Etrafınızda birçok kişiden bebeğinizin gaz sancısına iyi geleceğini söylediği pek çok öneri duyabilirsiniz. Bunların hiçbirisi bebeğinizin gaz sancısını sonlandıramayabilir. O nedenle bu süreçte önce kendinizi sonra bebeğinizi rahatlatmalısınız. Nasıl mı?

İşte kendinizi rahatlatmanız için 2 önemli ipucu:

– Bunun bir süreç olduğunu, sizin gibi her anne-baba ve bebeğin bu süreci yaşadığını bilin. Bu, sizin bir parça da olsa, süreci rahat ve sakin atlatmanıza yardımcı olacaktır.

– Kendinize ve bilgisayarınıza sürekli “bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir?, bebeğin gazına ne iyi gelir?, bebeklerde gaz sancısı nasıl geçer?” sorularını sormaktan vazgeçin. Bu sorular için doktorunuzun verdiği tavsiyeleri tek tek uygulamaya çalışın. En azından bir tanesinin bebeğinizi mutlaka rahatlatacağına inanın.

Bebeğiniz için ise aşağıdaki tavsiyeleri uygulayarak, hangisinin işe yaradığını gözlemleyin:

– Bebeğiniz ağlarken karnını omuz hizanıza gelecek şekilde yerleştirin ve elinizle sırtını orta şiddette pışpışlayın.

– Her akşam ılık banyo yaptırın ve bebeğinizin losyonlarıyla özellikle karın bölgesine masaj yapın.

Ilık bir havluyu bebeğinizin karın bölgesine yerleştirerek, yine masaj yapın.

– Bebeğinize, mutlaka doktorunuza danışarak, gaz sancısına iyi gelecek şuruplardan deneyin.

– Yine doktorunuza danışarak, bebeğinize rezene vs. gibi bitki çayları içirin.

– Eğer emziriyorsanız, beslenmenize dikkat edin. Gaz yapan yiyecek ve içeceklerden kaçının. Doktorunuzun tavsiye ettiği bitkisel çay ve diğer içeceklerden yararlanın.

Bebeğinizin hangi zaman aralığında gaz sancısı yaşadığını gözlemleyin. Bu zaman aralığına göre aşağı yukarı bir zaman belirleyerek, ağlama krizi başlamadan bebeğinizi en çok rahatlatan yöntemi uygulayın.

En önemlisi, bebeğinizi kucağınıza alın, sevin, okşayın ve ona sıcaklığınızı hediye edin.

Sevgiyle kalın.
Ülkü Yılmaz

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.