Bebeğiniz ve Reflü

Bebeğiniz ve Reflü

Bebeklerde reflü genellikle 1. aydan itibaren ortaya çıkar. Reflü, yemek borusunun mideye açılan son kısmındaki kasın gelişmemesi sonucu, bebeğin içtiği süt veya mamanın tekrar ağzına geri gelmesi olarak özetlenebilir. Yemek borusunun bu son kısmındaki kas geliştikçe reflü kendiliğinden düzelir. Bebeklerde ve çocuklarda sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır.

Hangi belirtiler bebeğinizin reflü olacağını düşündürür?

Bebeğinizde; kusma, yuttuklarını geri çıkarma, beslenme sonrası öksürük ve hıçkırık, beslenmek istememe, salya gibi şikayetler gözlemliyorsanız, bu belirtiler bebeğinizde reflü olduğunu düşündürtebilir. En kısa zamanda doktorunuza başvurmanızda fayda vardır.

Birçok bebeğin özellikle ilk 6 ayında sıklıkla yaşadığı reflü, çoğunlukla geçici bir rahatsızlıktır. Bebeğinizde reflü varsa, aşağıda bahsettiğimiz bir takım önlemleri alarak onun rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz:

Bebeğinizi az az sık sık besleyin: Bebeğinizi az miktarda besleyerek, beslenme aralığını sıklaştırarak onun rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Beslenmeden önce bebeğinizin gazını çıkartın: Tıpkı beslenme sonrasında yaptığınız gibi, beslenme öncesinde de bebeğinizin gazını çıkartmanız son derece faydalı olacaktır.

Bebeğinizi besleme zamanınızı düzenleyin: Bebeğinizi hemen uyku öncesi beslemek reflüyü tetikleyebilir. Bebeğinizi besledikten sonra bir süre daha dik pozisyonda tutarak, hemen yatırmamanız etkili olacaktır.

Bebeğinizin başını yükseltin: Bebeğinizin yatağının baş kısmını, yastık kullanmadan yatağın altına yerleştireceğiniz eşyalarla, 30 derece yükseltmeniz faydalı olacaktır.

Bebeğinizin kilo kontrolünü ihmal etmeyin: Reflüsü olan bebeklerde kilo alımı yavaşlayabilir veya azalabilir. Kilosunu kontrol altında tutmak için doktorunuzla iletişimde olmanız gerekmektedir.

Anne sütü: Bebeğinizi anne sütü ile beslemeniz her konuda olduğu gibi reflü için de son derece yararlı olacaktır.

Ek gıda verirken reflü yapan yiyeceklerden kaçının: Eğer ek gıdaya geçtiyseniz ve bebeğiniz artık birçok gıdayı tüketebilecek ayda ise özellikle reflüyü arttıran gıdalarla beslemeye özen göstermelisiniz. Aşırı yağlı yemeklerle de beslememeye dikkat edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Robot Değilim * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.